PILNE: Wydano ważny komunikat w sprawie LPG! Co dalej z najtańszym paliwem w Polsce?

PILNE: Wydano ważny komunikat w sprawie LPG! Co dalej z najtańszym paliwem w Polsce?

lpg autogaz paliwo

Podaj dalej

LPG to od lat najtańsze i niewątpliwie najstabilniejsze paliwo w Polsce. W ostatnim czasie jednak autogaz wzbudził ogromny niepokój wśród kierowców. Wszystko przez sytuację na wschodzie Europy, skąd głównie napływał w ostatnim czasie gaz do naszych samochodów. Wojna wzbudziła jednak ogromny niepokój wśród polskich kierowców.

Jaka przyszłość czeka LPG

lpg stacja gaz
fot. freepik

Od lat w Polsce panuje przekonanie, że autogaz to głównie produkt pochodzący z Rosji i Białorusi. Kraje te obecnie są mocno piętnowane nie tylko przez kraje europejskie, ale i światowe. Wszystko z racji agresji wojennej na Ukrainę. Wspomniane kraje wręcz są odcinane od normalnego funkcjonowania na płaszczyźnie światowej.

Z racji tego pojawiły się naturalne obawy związane z tym, czy będzie możliwość tankowania LPG w Polsce. Oczywiście nie chodzi o najbliższe dni czy tygodnie, ale o niedaleką przyszłość. Polska Organizacja Gazu Płynnego wydała w tym temacie komunikat, który ma uspokoić wszystkich kierowców z instalacją gazową.

Warto pamiętać, że Rosja jest jednym z największych producentów LPG na świecie. Rocznie wytwarza go blisko 17 ton, z czego 11 ton zostaje w kraju, a pozostała ilość idzie na eksport. Nie ma jednak sytuacji takiej, że taki kraj jak Polska, czy Francja bądź Włochy muszą być uzależnione od Rosji pod względem autogazu. Może on być dostarczany w razie potrzeby z innych regionów świata. W tym tak jak zaznaczono w komunikacje – drogą morską.

autogaz lpg gaz

Większa cena na stacjach

Jeżeli sytuacja na rynku LPG diametralnie by się zmieniła, wpłynie to na cenę. Nie będzie to jednak tak duży skok jak niektórzy mogą się spodziewać. Cena na pewno będzie wyższa niż mogłaby być, ale to kwestia kilku – kilkudziesięciu groszy. Tragedii zatem nie będzie pod względem zmiany dostaw, gdyby doszło do takiej sytuacji.

Trzeba mieć też na uwadze, że w czerwcu przez sankcję na Białoruś cena LPG i tak poszła w górę. A niewątpliwie ten kraj, jak i Rosja mając konflikt ze światem, będą podnosić ceny za swoje surowce. Dlatego też zapewne wiele krajów będzie odbiegało od współpracy. Inna kwestia, że wymuszą to też na pewno sankcję. Wszelkiego rodzaju umowy mogą zostać nie tylko nieprzedłużone, ale również zerwane.

tankowanie lpg autogaz
fot. freepik

Na tę chwilę kierowcy muszą być przygotowani na to, że LPG i tak będzie drożeć. Niebawem na stacjach paliw pojawi się cena 3 złote za litr. Może to być już marzec na niektórych stacajch paliw, a na większości będzie to już kwiecień. Taka cena nie jest jednak ”straszna”, bowiem kierowcy mieli już z nią do czynienia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News