PILNE: Wydano ważne ostrzeżenie dla polskich kierowców. Autostrada może oskubać was z pieniędzy

PILNE: Wydano ważne ostrzeżenie dla polskich kierowców. Autostrada może oskubać was z pieniędzy

autostrada mandat e toll

Podaj dalej

Autostrada może stać się miejscem na którym stracimy wiele pieniędzy. W związku z tym ministerstwo wydało specjalny komunikat, przestrzegając kierowców przed potencjalnym niebezpieczeństwem. W internecie pojawiło się kilka stron, na których chcąc kupić winiety na przejazd czeskimi drogami szybkiego ruchu, możemy naciąć się na problemy.

Duże kłopoty. Winiety a autostrada

autostrada-przepisy-mandat-2

Kierowcy muszą uważać na kupowanie elektronicznych znaczków autostradowych przez strony internetowe. Chodzi o te z końcówkami z adresem niemieckim bądź austriackim. Oszuści znaleźli sobie łatwy sposób na prosty zarobek, próbując oszukać kierowców. Chodzi o opłaty  obowiązujące u naszych południowych sąsiadów za przejazd autostradą.

Zagrożenie dotyczy sprzedaży elektronicznych znaczków autostradowych dla pojazdów poniżej 3,5 t obowiązujących u naszych południowych sąsiadów. Pojawia się problem nieoficjalnej dystrybucji znaczków autostradowych, a do tego w znacznie wyższych cenach niż ich prawdziwa wartość. Chodzi o strony z początkiem nazwy po www – Vignette-Tschechien.

Warto wiedzieć dokładnie ile przyjdzie nam zapłacić za winietę, jeżeli będziemy chcieli pojechać do Czech. Roczna w przeliczeniu na polskie złotówki wynosi 135 zł, miesięczna 40 zł, a dziesięciodniowa niecałe 30 złotych. Trzeba pamiętać, że autostrada to miejsce, gdzie trzeba posiadać pewną winietę i dokonać odpowiedniej opłaty, nie zawyżonej.

Mandat autostrada

Kupowanie w pewnych miejscach

Trzeba pamiętać, że oficjalna dystrybucja winiet odbywa się tylko w kilku miejscach. Można tego dokonać na stronie eDalnice.cz, w oddziałach przedsiębiorstwa państwowego Ćeska pośta (poczta), sieć stacji paliw EuroOil i kioskach znajdujących się na przejściach granicznych. Wszystkie inne źródła są po prostu nielegalne.

autostrada polska szlaban

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News