PILNE: Wszystkich kierowców z LPG czekają duże zmiany!? Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło kwestię homologacji pojazdów 

PILNE: Wszystkich kierowców z LPG czekają duże zmiany!? Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło kwestię homologacji pojazdów 

gaz tankowanie LPG

Podaj dalej

W ostatnich dniach media obiegła informacja w kwestii dużych zmian szykujących się dla kierowców z LPG. Dokładniej mówiąc chodziło o kwestię związaną z homologacją instalacji gazowej. Zmiany miały dotknąć nawet tych kierowców, którzy obecnie ją posiadają. Efekt wedle zapowiedzi miał być tak, że w teorii nikt nie mógłby wyjechać na drogi od nowego roku, kto posiada autogaz.

Kuriozalna homologacja LPG ulotniła się jak gaz

O tym, jak będzie faktycznie wyglądała nadchodząca zmiana poinformował serwis gazeo.pl. Rzecznik Ministerstw Infrastruktury w rozmowie wyjaśnił dokładnie, czego mogą spodziewać się w najbliższym czasie kierowcy jeżdżący na LPG. Szymon Huptyś jasno stwierdził, że projektowane przepisy zachowują obecny krajowy system homologacji dodatkowych układów zasilania pojazdów paliwem gazowym.

Zaznaczył on również, że jednocześnie ma zostać wprowadzona dodatkowa lecz opcjonalna krajową ścieżkę uzyskania homologacji. Chodzi o tryb przewidziany w regulaminie ONZ nr 115. Procedury będą funkcjonowały równolegle, a decyzja jaką ścieżką będzie szła homologacja będzie należała do podmiotu wykonującego instalacje w pojazdach.

Projekt nie zakłada również działania prawa wstecz. Co za tym idzie, nie nakłada nowych obowiązków dla posiadaczy pojazdów zasilanych gazem. Nie trzeba będzie zatem nic robić ze swoją instalacją gazową względem nowych przepisów. W zmianach chodzi wyłącznie o dostosowanie polskich regulacji do przepisów Unii Europejskiej. Ważnym aspektem jest również poprawa bezpieczeństwa użytkowników jeżdżących na LPG.

To dobra informacja dla kierowców

Wyjaśnienia jakie zostały przedstawione na łamach gazeo.pl jasno pokazują, że posiadanie instalacji gazowej to wciąż duży atut. Podobnie zresztą jak jej założenie. Warto tu wspomnieć, że przy obecnych cenach paliwa montaż jest znacznie bardziej opłacalny niż wcześniej. Matematyka w tej sytuacji nie kłamie i pokazuje, że inwestycja zwróci się szybciej.

A gdy LPG w przyszłym roku zacznie schodzić z ceny, bo na pewno tak będzie, wówczas tylko można skorzystać na wyższych cenach. Warto rozważyć zatem czy to nie jeden z najlepszych momentów na to, aby w końcu podjąć decyzję, która w dłuższej perspektywie pozwoli na większe oszczędności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News