PILNE: Wraca tarcza antyinflacyjna! Polacy znów będą oszczędzać pieniądze na niższym VAT

PILNE: Wraca tarcza antyinflacyjna! Polacy znów będą oszczędzać pieniądze na niższym VAT

tarcza antyinflacyjna vat

Podaj dalej

Będzie kolejna tarcza antyinflacyjna i będą kolejne oszczędności dla Polaków! Rząd szykuje się do tego, aby przez kolejne miesiące można było wydawać mniej pieniędzy, dzięki obniżonemu podatkowy. Chodzi o stawkę VAT na żywność, która pozostaje zerowa do końca czerwca tego roku. Wiadomo już, że zostanie ona przedłużona o kolejne pół roku, a więc do końca grudnia.

Tarcza antyinflacyjna pozostanie z nami na dłużej

tarcza antyinflacyjna premier
gov.pl

Wiceminister finansów już z pełnym przekonaniem ogłosił, że zerowa stawka VAT na żywność zostanie utrzymana do końca roku. Taki podatek – a w zasadzie jego brak – obowiązuje obecnie obecnie, gdyż tarcza antyinflacyjna w pewnym zakresie wciąż z nami pozostała. Choć w największym zakresie kojarzyła się ona Polakom z ”tańszym” tankowaniem.

Cała idea tarczy zostaje wygaszana, ale jak podkreślił Artur Soboń – nie do końca. Niektóre jej elementy są po prostu zamieniane na inne. Dziś jednak nikt nie wybiega tak daleko, czy tarcza antyinflacyjna będzie także w 2024 roku. To zbyt odległa data jak na obecne czasy, aby określać czy będzie ona wówczas konieczna.

Jeżeli zniknie wiązać się to będzie z tym, że żywność w sklepach będzie droższa. Nie będą to znaczne wzrosty, bo i podatek nie sprawił, że znacznie mniej płacimy, ale na pewno koszyk zakupowy wyjdzie droższy. Dlatego też trzeba przygotować się na to, że z końcem grudnia zrobimy taniej zakupy, niż na początku stycznia.

rzad pieniadze samochod
fot. gov.pl

Inflacja wciąż daje się we znaki

W marcu wedle prognoz inflacja miała spaść do poziomu poniżej 16 procent. Tak się jednak nie stało i wciąż można mówić o dużym kryzysie w kraju. Widać to właśnie robiąc codzienne zakupy, kiedy wydaje się sporo pieniędzy, a mało rzeczy jest w lodówce. Dlatego też tarcza antyinflacyjna pozostaje koniecznością, aby choć w niewielkim stopniu chronić obywateli.

W wielu krajach Unii Europejskiej inflacja jest o połowę niższa, niż w Polsce. Niestety nasz kraj nie radzi sobie z tym problemem najlepiej i wygląda na to, że w kolejnych miesiącach większej poprawy nie będzie. Oczywiście inflacja będzie spadać, bo liczona jest rok do roku, ale nie oznacza to, że w sklepach będzie taniej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News