PILNE: Wprowadzono maksymalną cenę na diesel i benzynę! Wszystko po to, aby wyhamować inflację

PILNE: Wprowadzono maksymalną cenę na diesel i benzynę! Wszystko po to, aby wyhamować inflację

paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Zaskakująca informacja pojawiła się o świecie, jeżeli chodzi o diesel i benzynę. Aby chronić inflację, a także kierowców przed nieustannie rosnącymi cenami postanowiono wprowadzić maksymalne ceny paliw na Węgrzech. Jak poinformowała kancelaria premiera nie będzie można sprzedawać paliwa drożej na stacjach, niż za 480 ft (6,08 zł) za litr.

Diesel i benzyna z barierą cenową

Co ciekawa, kwota jaką wyznaczył rząd Orbana jest niższą od tej jaka aktualnie funkcjonuje na wielu stacjach – 500 ft/l. Taka sytuacja ma wyhamować rosnące ceny nie tylko za diesel i benzynę, ale również życia. Chodzi w dużej mierze o inflacje, która coraz bardziej zaczyna odbijać się na życiu społecznym na Węgrzech. Zdaniem tamtejszych ekspertów paliwa przyczyniają się do 1,9 pkt proc. inflacji, która wynosi obecnie 6,5 pkt proc.

Taka decyzja okazała się bardzo zaskakująca nie tylko dla Węgrów, ale dla reszty świata. Sytuacja jest dość niespotykana i jak zauważają eksperci – na taką decyzję może pozwolić sobie kraj totalitarny. Nie ma co ukrywać, że Węgry za taki trzeba uznawać patrząc na tamtejsze rządy. Jedynowładztwo jednak nigdy nie kończy się dobrze.

Przewiduje się, że obniżając i ustalając barierę za diesel i benzynę, tak naprawdę podejmuje się zły krok. Przewiduje się, że następny etap to po prostu… kartki, które dobrze znane są w Polsce sprzed kilkudziesięciu lat. W związku z dużym popytem i małą podażą powstaną ograniczenia na paliwo, aby wszyscy mogli liczyć na jego zakup.

Węgry wzorem dla Polski?

Jak wiadomo Polska czerpie bardzo wiele z tamtejszej władzy i ustroju. Czy również jeżeli chodzi o paliwo zostanie podjęta podobna decyzja? Nasz kraj walczy z inflacją jak na razie w zupełnie inny sposób, decydując się na podnoszenie stóp procentowych. Z tego powodu płacimy m.in. więcej za kredyty w bankach, które posiadamy bądź będziemy posiadać.

Zdaniem NBP po dwukrotnym podniesieniu w krótkim czasie stóp procentowanych, sytuacja w kraju z inflacją powinna się unormować. Co jednak jeżeli nie? Czy wtedy diesel i benzyna zejdą z ceny decyzją rzadu i czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens? Pytań jest wiele, ale wydaje się, że taki kierunek można uznać za jedne z… najgorszych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News