PILNE: Większy mandat otrzyma dziecko, niż kierowca. Czy ten przepis na pewno powinien wejść w życie?

PILNE: Większy mandat otrzyma dziecko, niż kierowca. Czy ten przepis na pewno powinien wejść w życie?

mandat kierowca dziecko

Podaj dalej

Żeby otrzymać mandat w Polsce, naprawdę nie trzeba się mocno starać. Wiele na pewno zależy od podejścia samego funkcjonariusza, któremu przychodzi oceniać różne sytuacje. Nie ma co się oszukiwać, że także jego nastroju, czy po prostu presji przełożonych, jaka na nim może ciążyć. Mimo wszystko ten przepis, który musi respektować policjant wydaje się lekko mówiąc kuriozalny.

Nieproporcjonalny mandat dla dziecka i kierowcy

dziecko za kierownica

Przepisy, które weszły w życie od nowego roku pozwalają kontrolować bardziej dzieci. Dokładniej mówiąc te, które poruszają się na rowerach, hulajnogach i innych niemachanicznych sprzętach. Przepisy zostały stworzone w taki sposób, że dziecko ma obowiązek posiadania karty rowerowej. Jeżeli jej nie posiada otrzyma za to mandat w wysokości… do 1500 złotych!

I tak wygląda sytuacja aż do 18 roku życia. Później jako osoby pełnoletnie nie musimy już posiadać żadnych dokumentów do tego, aby prowadzić tego typu ”pojazdy”. Z kolei dzieci, które jeszcze nie uzyskały wieku odpowiedniego do zdania karty rowerowej mogą tylko i wyłącznie poruszać się na rowerze itp. w obecności prawnego opiekuna. Brzmi kuriozalnie, ale niestety tak wygląda nowa rzeczywistość.

Osoby starsze doskonale wiedzą, jak wyglądało ich beztroskie dzieciństwo. To właśnie rower pozwalał poczuć się wolnym i zachęcał do wycieczek i zwiedzania okolic. Teraz za coś, co kiedyś wydawało się normalne, będzie można otrzymać aż tak wysoki mandat. To niestety może sprawdzić, że wiele osób zniechęci się do tego typu jednośladów.

mandat ubezpieczenie

Mamo idę na rower! A masz pieniądze?

Kierowca, żeby otrzymać mandat w wysokości 1500 złotych, musi m.in. jechać z prędkością ponad 30 km/h czy nie ustąpić pierwszeństwa na przejściu. Ale musi też jechać pod prąd autostradą czy drogą ekspresową bądź wjechać na czerwonym świetle na przejazd kolejowy. Dziecko z kolei musi wsiąść na rower i jeździć po blokiem. To wystarczy.

Przepis miejmy nadzieję, że pozostanie martwy, a policjanci podejdą do tego z rozsądkiem. W końcu sami byli dziećmi i doskonale wiedzą, jak wygląda dzieciństwo. Oczywiście o ile jazda nie zagraża w żadnym stopniu bezpieczeństwu na drodze czy w innych miejscach. Wtedy niewątpliwie warto pokazać każdemu, że tak robić nie należy.

mandaty nowe stawki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News