PILNE: Wiadomo kiedy benzyna i olej napędowy przestaną drożeć. Nareszcie dobre informacje dla kierowców

PILNE: Wiadomo kiedy benzyna i olej napędowy przestaną drożeć. Nareszcie dobre informacje dla kierowców

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Droższa benzyna, jeszcze droższy olej napędowy – niewątpliwie ostatnie tygodnie nie są łatwe dla kierowców. W końcu jednak po długim okresie pojawiło się światełko w tunelu, jeżeli chodzi o ceny paliw. Jest duża szansa na to, że szaleństwo na stacjach paliw zostanie w końcu zatrzymane i nie trzeba będzie sięgać po oszczędności, aby móc korzystać z samochodu.

Benzyna i olej napędowy na szlaku do normalności

Przed nami spotkanie krajów zrzeszonych w OPEC+ wraz z kilkoma innymi państwami. Jak zawsze jest to kluczowy moment dla tego, co będzie działo się na giełdzie z ceną za baryłkę ropy. Według nieoficjalnych informacji jest szansa na to, aby doszło do porozumienia w kwestii zwiększenia produkcji. Odbiłoby się to korzystnie tym samym w efekcie końcowych na cenach za które tankujemy.

Ostatnie ważne decyzje zapadły na początku wakacji. W lipcu zadecydowano, iż zwiększona zostanie produkcja o 400 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc do kwietnia 2022 roku. Zmiany związane z jeszcze większym zwiększeniem produkcji nie byłyby jednak do końca korzystne dla samego OPEC+. Powodem jest komfort sytuacji z perspektywy podażowej.

Na tę chwile baryłka ropy oscyluje w okolicach 80 dolarów za baryłkę. Taka kwota jest  zadowalająca dla większości producentów tego surowca. Mimo wszystko wiadomo, że pojawią się propozycję zmian. Mowa m.in. o jednorazowej większej produkcji rzędu 800 tys. baryłek dziennie, by później utrzymać produkcję już na stałym poziomie. Taki zabieg miałby pozwolić na wyhamowanie tego, co się dzieje na stacjach paliw w wielu krajach. Benzyna i olej napędowy niemal wszędzie są niezwykle drogie, a to może przynieść niespodziewany obrót sprawy na rynku nad którym nie będzie już nikt miał kontroli.

Tańsza ropa to tańsza benzyna i olej napędowy

Jeżeli faktycznie dojdzie do zwiększenia produkcji, wtedy ropa na giełdzie znów zacznie tanieć. Nawet zwiększenia w zupełnie innym wymiarze niż ten aktualnie obowiązujący. Co za tym idzie benzyna i olej napędowy także w niedługim czasie nie powinna już drożeć, a jej cena może stać się nieco bardziej satysfakcjonująca.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że nie nastąpi żadna rewolucja po spotkaniu OPEC+. Chodzi głównie o to, że paliwa nie zaczną nagle i gwałtownie tanieć. Bardziej to kwestia wyhamowanie szalenie rosnących cen i tego, że jeżeli już będzie taniej, to niewiele. Większe obniżki przewidziane są na kolejny rok, gdzie zapowiadana jest nadwyżka ropy.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News