PILNE: Weszły zmiany w prawie o ruchu drogowym. Co musisz wiedzieć jako kierowca?

PILNE: Weszły zmiany w prawie o ruchu drogowym. Co musisz wiedzieć jako kierowca?

droga kierowca prawo

Podaj dalej

Żaden kierowca nie może przejść obok tego obojętnie. Stało się to, co stać się musiało i o czym mówiono i zapowiadano od dawna. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w kwestii zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym, jaki został przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Niektóre kwestie związane z podróżowaniem i formalnościami z tym związanymi będą wyglądały zupełnie inaczej.

Kierowca musi zasięgnąć nowej wiedzy

Co się dokładnie zmienia? Od teraz dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego przejmuje dotychczasowe kompetencje Ministerstwa Infrastruktury. A chodzi dokładnie o wydawania odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd. Zdecydowano się na taki krok, bowiem tego typu zmiana była potrzebna i wbrew pozorom naturalna.

Jak poinformowano dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego ma szerokie kompetencje w dziedzinach ściśle powiązanych z transportem drogowym. Do tego także posiada wieloletnie doświadczenie dotyczące homologacji czy badań technicznych pojazdów. Każdy kierowca powinien być zadowolony, gdyż przyczyni się to do usprawniona obsługi dotyczącej wydawania odstępstwa od warunków technicznych pojazdów.

Projekt mówi m.in. o ujednoliceniu przepisów dotyczących ograniczników prędkości w pojazdach. Zachowano obowiązek wyposażenia pojazdów w homologowany ogranicznik prędkości, odwołując się do pojazdów kategorii homologacyjnej M2, M3 oraz N2, N3, ograniczający ich prędkość odpowiednio do 100 i 90 km/h – czytamy. Zmienił sie również m.in. katalog pojazdów, jakie muszą być zgłaszane w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza w celu jego odczytu. Od teraz maszyny budowlane i wózki widłowe są zdjęte z tego obowiązku.

Zmiany wchodzą w życie już niebawem

Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Choć warto dokładnie zapoznać się ze zmianami na stronie Rady Ministrów, bowiem są wyjątki w niektórych przepisach, jeżeli chodzi o termin ich obowiązywania. W tym roku niewątpliwie każdy kierowca musi być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, gdyż tych jest wyjątkowo dużo.

A choć mamy już koniec września wiadomo, że to nie ostatnie zmiany. Wciąż czekamy na jedne z bardziej poważnych zmian jeżeli chodzi o zmiany w taryfikatorze. Mandaty mają być znacznie wyższe, a kierowcy będą otrzymywać też więcej punktów karnych. Te mają już nie znikać po roku, a dopiero po dwóch latach. O ile odpowiednio wcześnie opłacimy grzywnę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News