PILNE: Weszły zmiany w polisach OC na samochód. Kierowcy zapłacą dużo więcej niż rok temu

PILNE: Weszły zmiany w polisach OC na samochód. Kierowcy zapłacą dużo więcej niż rok temu

polisa ubezpiecznie OC

Podaj dalej

Nowy rok, nowa podwyżka. Tym razem dotyczy ona polisy OC na samochód, którą jak wiadomo musi posiadać każdy. Jak wiadomo jest to obowiązek o którym nie można zapomnieć, bo z tego tytułu można mieć naprawdę sporo problemów. A w 2022 roku okazuje się, że jeszcze więcej. Zwłaszcza pod kątem finansowym.

Drożeje ubezpieczenie OC

polisa oc ubezpieczenie

Wszystko ma związek z tym, że minimalna płaca w naszym kraju została podniesiona do 3010 złoty brutto. I jest to kwota bazowa do wystawiania kar dla osób, które zapomną nawet o jednym dniu w kontynuacji polisy. A pod tym względem nie ma taryfy ulgowej, co pokazują dane jakie zaprezentował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2020 roku z tego tytułu ścigano blisko 200 tysięcy osób.

To pokazuje, że ludzka pamięć jest zawodna, a w tym przypadku lepiej, żeby nie była. Bo kary są naprawdę wysokie! Skleroza, która trwa ponad 14 dni kosztuje właściciela samochodu 6020 złotych! Jeśli brak OC będzie trwał do dwóch tygodni wtedy mowa o kwocie 3010 zł, a więc najniższej krajowej. Najlepiej mają ci, którzy szybko się zorientują, choć też nie do końca. Do trzech dni kara wynosi 1204 zł. Są to stawki za samochód osoby.

Jeżeli chodzi o motocykle jest to kolejno 1003 zł, 502 zł i 201 zł.  natomiast właściciele pojazdów ciężarowych muszą znacznie głębiej sięgać do kieszeni 9030 zł, 4515 zł oraz 1806 zł. Na co przeznaczane są te pieniądze i dlaczego UFG tak starannie dba już o to, aby nikt nie został pominięty? Z tych pieniędzy wypłacane sa ubezpieczenia, gdy sprawca wypadku nie został ustalony lub gdy nie miał ubezpieczenia. Sprawcy mimo wszystko i tak będą musieli zwrócić to w regresie.

ubezpieczenie oc polisa

Lepiej nie zapominać

Brak posiadania polisy OC może zniszczyć nie jednej osobie życie – i to dosłownie! Wystarczy wyobrazić sobie, że ktoś nie ma wykupionego ubezpieczenia i doprowadza do szkody w zderzeniu z bardzo drogim luksusowym samochodem. Niestety takie auto przyjdzie nam spłacać przez długie lata. Natomiast poszkodowany otrzyma szybki zwrot właśnie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Z reguły ubezpieczalnie same przypominają nam już z miesięcznym wyprzedzeniem o zakończeniu polisy. Robią to za pomocą wiadomości e-mail, a gdy termin jest coraz bliżej wówczas telefonują. Naprawdę ciężko pominąć datę końca polisy OC, a mimo to jak widać potrafi to zrobić blisko ćwierć miliona osób w naszym kraju.

ubezpiecznie oc polisa

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News