PILNE: We wtorek paliwo czeka nowe rozdanie. Tankujesz diesel lub benzynę? Możesz być zaskoczony

PILNE: We wtorek paliwo czeka nowe rozdanie. Tankujesz diesel lub benzynę? Możesz być zaskoczony

diesel zakaz paliwo

Podaj dalej

Wtorek będzie dniem, który może sporo namieszać jeżeli chodzi o paliwo w Polsce. Ostatnie godziny to dość duże zmiany w cenach na rynkach międzynarodowych, a to zapowiada nieuniknioną rzecz. Drugi dzień tego tygodnia ma przynieść podwyżki ceny paliw w hurcie i jak zaznaczają niektórzy analitycy – nie będzie to tylko kosmetyczna zmiana.

Paliwo w hurcie zdrożeje

tankowanie paliwo diesel

Kierowcy jak wiadomo są ostatnim ogniwem w całym łańcuchu i to oni płacą za wszystko, co dzieje się po drodze. Zanim jednak zajdą na stację po paliwo, te wcześniej musi zostać pozyskane. To za jaką cenę zostanie kupione zależy oczywiście od sytuacji rynkowej na świecie i głównie tego, po ile jest baryłka ropy i jaką wartość w danej chwili ma pieniądz.

W dalszym etapie pozyskane paliwo zostaje sprzedane w hurcie i tutaj już to Polscy dostawcy ustalają cenę. Wiadomo już, że od wtorku będzie ona wyższa niż była teraz. Droższy zakup oznacza nic innego jak droższa sprzedaż, a to z kolei przełoży się na kolejną podwyższę na stacjach paliw. Efekt tego będzie taki, że w całym kraju ze świecą będzie można szukać stacji na której za litr zapłaci się poniżej sześciu złotych.

Nieoficjalnie mówi się o ustanowieniu rekordowych poziomów, jeżeli chodzi o ceny w hurcie. I wcale to nie będzie zaskoczenie, biorąc pod uwagę, po ile paliwo zdrożało w innych krajach europejskich. Wystarczy tylko spojrzeć, jak dynamicznie w ostatnim czasie drożał diesel, który bardzo szybko dogonił benzynę, a zaraz… przegoni.

paliwo diesel stacja

Stacje paliw tracą na wysokich cenach

Paradoksalnie im droższe paliwo, tym mniejszy zysk dla stacji paliw. Wynika to w dużej mierze z tego, że właściciele nie chcą zwyższać dodatkowo ceny paliw. Jeżeli to zrobią mogą przegrać na lokalnym rynku walkę o klienta. W dobie tak wysokich cen każdy kierowca wypatruje w okolicy stacji, gdzie będzie mógł najtaniej zatankować.

A różnice wciąż można znaleźć na obecne czasy dość wysokie, bowiem przekraczające 10 groszy. Choć wydaje się to niewiele, to jednak nikt nie chce przepłacać więcej, niż i tak już musi płacić. To doprowadza do sytuacji, gdzie czasem ktoś musi zdecydować się na naprawdę niewielkie zyski, co w obecnych czasach nie jest łatwe.

paliwo cena tankowanie samochodu

Przeczytaj również