PILNE: We wtorek diesel, benzyna i LPG będą miały obniżoną akcyzę! Kiedy tankowanie będzie tańsze?

PILNE: We wtorek diesel, benzyna i LPG będą miały obniżoną akcyzę! Kiedy tankowanie będzie tańsze?

benzyna diesel akcyza ceny paliw

Podaj dalej

Diesel, benzyna oraz LPG będą miały obniżoną akcyzę, a co za tym idzie ich cena na stacjach będzie niższa. Już we wtorek zostaną wykonane w tym celu odpowiednie kroki. Sejm na posiedzeniu zajmie się zmianami w podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej. To wdrażanie w życie pakietu antyinflacyjnego, o czym niedawno mówił premier Mateusz Morawiecki.

Niższa cena za diesel, benzynę i LPG

Na rządowych stronach pojawiła się informacja w kontekście prac legislacyjnych rządu. W kontekście zmiany stawek akcyzy napisano, że mają one wpłynąć na ograniczenie wzrostu cen paliw, a tym samym przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności. Krótko mówiąc, inflacja powinna zostać choć chwilowo obniżona.

Sam projekt ustawy zakłada, że zwolniony z akcyzy zostanie diesel, benzyna oraz LPG. Projekt zakłada także wprowadzenie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku. Chodzi o wyłączenie benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa oraz gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

Rząd mając większość powinien przegłosować we wtorek projekt, a ten ma zostać czym prędzej wdrożony w życie. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeszcze 20 grudnia powinniśmy zobaczyć na stacjach paliw niższe ceny. Diesel, benzyna i LPG powinny być tańsze o około 20 groszy na każdym litrze.

Od 1 stycznia jeszcze taniej?

Rząd bardzo chciał, aby jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia ceny paliw były niższe. To okres w którym obywatele bardzo dużo podróżują, a zatem tankują większe ilości paliwa do swojego baku. Zmiana przyczyni się do tego, że rodzinny wyjazdy będą nieznacznie tańsze, ale to zawsze dodatkowe pieniądze w kieszeni.

Z obliczeń analityków wynika, że przez cały okres ”rządowej promocji” kierowca zaoszczędzi około 100-150 złotych. W przeliczeniu oznacza to, że przez niemal pół roku jazdy będzie nas stać na ”darmowe zatankowanie pół baku paliwa”. Wiele oczywiście zależy też jak wiele zmieni się na światowym rynku, jeżeli chodzi o cenę za baryłkę ropy, czy kursy walut.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News