PILNE: Wchodzą ważne zmiany w prawo jazdy. Nowe przepisy otwierają wiele nowych możliwości dla kierowców

PILNE: Wchodzą ważne zmiany w prawo jazdy. Nowe przepisy otwierają wiele nowych możliwości dla kierowców

prawo jazdy word

Podaj dalej

W życie weszło nowe rozporządzenie, które dotyczy prawo jazdy. Jest ono bardzo ważne nie dla setek, a milionów ludzi w naszym kraju. To kluczowe zmiany, jakie wprowadziła Unia Europejska, aby ułatwić życie i funkcjonowanie na terenie wspólnoty tym, którzy obecnie tego potrzebują najbardziej. A mowa o uchodźcach z Ukrainy.

Prawo jazdy z Ukrainy ważne w UE

prawo jazdy egzamin
fot. freepik

Przepisy jakie obowiązują decyzją Unii Europejskiej są tymczasowe. Gwarantują jednak one obywatelom Ukrainy używanie prawo jazdy nabytego na swoim terytorium, bez konieczności wymiany go na dokument unijny lub zdawania nowego egzaminu. To kluczowa zmiana, bowiem pozwala normalnie funkcjonować na terenie wielu innych krajów.

To jednak nie wszystko! Bardzo dobrą informacją jest to, że nowe rozporządzenie określa przypadki, w których prawo jazdy zostało np. zgubione, skradzione czy po prostu wygasło. Od teraz będzie o funkcjonowało to tak, iż cyfrowe prawo jazdy wydane przez Ukrainę (DIIA) będą mogły być również uznawane po udostępnieniu i wdrożeniu przez Ukrainę narzędzi weryfikacji.

Również kierowcy zawodowi będą mieli łatwiej znaleźć pracę i podróżować po Unii Europejskiej. Z kolei kwalifikacja zawodowe ukraińskich kierowców ciężarówek i autobusów nabyte w Ukrainie będą uznawane w po krótkim szkoleniu i teście. Teraz obywatele Ukrainy muszą czekać aż wejdą one w życie. Będzie to pięć dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Polacy odczują zmiany

Największa ilość uchodźców z Ukrainy jest w naszym kraju. Dlatego też dla nas bardzo ważne jest to, aby mogli oni w pełni korzystać ze swoich uprawnień. Pozwoli to m.in. zapełnić luki w branżach, gdzie wciąż brakuje osób, które mogłoby wykonywać daną pracę. A nie jest żadną tajemnicą, że kierowców w Polsce nigdy mało.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News