PILNE: Wchodzą ogromne zmiany z LPG w Polsce! Jak to wpłynie na cenę tego paliwa?

PILNE: Wchodzą ogromne zmiany z LPG w Polsce! Jak to wpłynie na cenę tego paliwa?

LPG autogaz ceny

Podaj dalej

Wchodzą duże zmiany, jeżeli chodzi o LPG w naszym kraju. Rodzi się zatem naturalne pytanie, czy kierowcy mają się czego obawiać? Chodzi oczywiście o cenę, która dla wszytkich jest kluczowa. Obecnie Polska jest w dużym stopniu uzależniona od autogazu z Rosji, bowiem mowa tutaj o ponad 50 procentach. To się jednak pomału kończy.

Nie będzie już LPG w takiej ilości z Rosji

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Prezes Gaspolu, dużego gracz polskiej branży LPG, należący do holenderskiej grupy SHV, stwierdził jasno – Polska poradzi sobie bez Rosyjskiego autogazu, czytamy w Puls Biznesu. Firma już pokazuje, że jest to możliwe, bowiem sama zrezygnowała z dostaw od Rosjan. Czuła się z tym po prostu źle.

Podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu importu LPG z Rosji. Po pierwsze, ze względów etycznych. Po ataku Rosji na Ukrainę mieliśmy poczucie, że sponsorujemy każdą bombę spadającą na ukraińską ziemię. Drugie to, z powodu ryzyka. Rosyjskie podmioty sprzedają gaz, wykorzystując przedpłaty, a dostawę deklarują w ciągu miesiąca, choć i tak nie zawsze tego terminu dotrzymują – powiedział dla Puls Biznesu, Sylwester Śmigiel.

Podkreślił również, że Polscy kierowcy jeżdżący samochodami z instalacją gazową mogą spać spokojnie. Polska doskonale poradzi sobie z tym, że LPG nie będzie dostarczane z Rosji. Zwraca uwagę na to, że jako kraj mamy dostęp do morza i trzy duże terminale morskie. Nie grozi nam zatem żaden kryzys. Skąd zatem sięgać po autogaz? Szwecja, Norwegia czy Stanów Zjednoczone to odpowiednie kierunki.

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

Jak to wpłynie na cenę?

Kierowcy nie powinni mieć większych obaw, że zmiana kraju dostaw znacząco wpłynie na cenę LPG w naszym kraju. Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach wszystko z czasem powinno wrócić do normy, a autogaz powinien być dostępny znacznie poniżej 3 złote za litr. Trzeba jednak w tym wszystkim pamiętać o jednej rzeczy.

Wartość pieniądza nieustannie rośnie, pomijając nawet inflację. Kierowcy już nie mają co liczyć na to, że cena za LPG będzie oscylować w okolicach nieco ponad 2 złote. Standardową wyjściową ceną stanie się bardziej kwota 2,50 zł/l, a przynajmniej na dzień dzisiejszy tak kształtuje się sytuacja rynkowa.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News