PILNE: W życie wszedł już nowy taryfikator! Mandat na wysoką sumę i duże punkty karne staje się normą

PILNE: W życie wszedł już nowy taryfikator! Mandat na wysoką sumę i duże punkty karne staje się normą

PILNE: W życie wszedł już nowy taryfikator! Mandat na wysoką sumę i duże punkty karne staje się normą

Podaj dalej

Nadszedł 17 września, a więc w życie wszedł bardzo długo zapowiadany nowy taryfikator. To oznacza koniec taryfy ulgowej dla kierowców na drogach, bowiem bardzo szybko przekonają się, jak dotkliwy będzie teraz mandat. Mijają pierwsze godziny od zmian i już pierwsze osoby przekonały się, że w tym temacie nie będzie żadnego pobłażania dla nikogo.

Nowy taryfikator będzie odbierał prawo jazdy

Już dwa wykroczenia wystarcza do tego, aby kierowca mógł stracić swoje prawo jazdy. Główna zmiana to zwiększenie liczby punktów karnych za niemal wszystkie wykroczenia. Tym samym łatwo będzie prekroczyć limit 24 punktów, po którym dany kierowca straci uprawnienia. Do tego dochodzi jeszcze m.in. recydywa, czyli podwójna kara finansowa za to samo wykroczenie w okresie dwóch lat od pierwszego zdarzenia.

– My nie kierujemy policjantów w miejsca, gdzie kierujący popełniają wykroczenia, bo można tam pojechać szybciej. Nie ma tutaj przypadku – te patrole można bardzo często spotkać blisko krzyży, gdzie jeszcze niedawno płonęły znicze po śmiertelnym wypadku. Nie kierujemy policjantów w przypadkowe miejsca, by nabijać kasę – powiedział Mariusz Ciarka, Rzecznik Komendy Głównej Policji.

Za co będzie można otrzymać 15 punktów karnych? Warto to wiedzieć, żeby później nie było dużego zdziwienia, kiedy spotka nas kontrola policji.

 • sprowadzenie katastrofy w ruchu, sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu.
 • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu.
 • niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.
 • niezastosowanie się sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego.
 • niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 zakaz wyprzedzania.
 • naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub pół zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone.
 • naruszenie wjeżdżania na przejeździe kolejowym za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały.
 • naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
 • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych.
 • przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami.
 • przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców

Niebezpieczne zdarzenia najbardziej karane

Warto jednak zwrócić uwagę, że taryfikator nowy powstał tak, aby uderzyć w osoby łamiące najbardziej przepisy. Drobne wykroczenia pozostały bez większych zmian, a w zasadzie ze zmianami kosmetycznymi. Pozostałe poszły znacznie w górę. W przypadku prędkości górną barierę ustawiono na ponad 31 km/h od prędkości dozwolonej.

Jednym z ważniejszych przepisów jest ustąpienie miejsca pieszym na przejściu. Kto tego nie zrobi może zgarnąć aż 15 punktów karnych i wysoki mandat! Ta zmiana budzi do dziś wiele kontrowersji, ale wystarczy spojrzeć tylko na statystyki. Na przejściach wciąż ginie bardzo wiele osób z racji tego, że kierowca nie zatrzymuje się na czas.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News