PILNE: W ten weekend łatwo o mandat na 50 złotych. Kierowcy uważajcie, bo może być ich naprawdę sporo

PILNE: W ten weekend łatwo o mandat na 50 złotych. Kierowcy uważajcie, bo może być ich naprawdę sporo

mandat policja kontrola

Podaj dalej

Uważajcie na drogach, bowiem możecie otrzymać mandat, który zwali was z nóg. Policja przez sobotę i niedziele będzie prowadziła większe kontrole na drogach w całym kraju. Na pierwszym planie po raz kolejny będą kierowcy, którzy nie dostosowują prędkości do znaków drogowych. Jedni jak zawsze zapłacą mniej, inni więcej, a niektórzy mogą stracić nawet prawo jazdy.

Mandat nawet za niewielką prędkość

prawo policja kontrola mandat

W ostatnim czasie policja dość skrupulatnie pochodzie do tematu prędkości. Zatrzymuje i wystawia mandat nawet kierowcom, którzy w nieznacznym stopniu przekraczają prędkość. Z tego tytułu można otrzymać grzywnę w wysokości 100 złotych za jadę od 11 do 15 km/h powyżej dozwolonej prędkości. A nawet 50 złotych jadą szybciej do 10 km/h niż można.

Swego czasu osoby, które poruszały się z taką prędkością nawet nie były brane na ”radar”. Od nowego roku jest jednak zupełnie inaczej i funkcjonariusze bardziej formalnie i rzeczowo podchodzą do wszystkich. Powód wydaje się w pełni oczywisty – zero przyzwolenia na przekroczenie prędkości. To wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Zwłaszcza, że nowy, wyższy mandat, nie do końca spełnia swoją rolę tak jak powinien. Dlatego policjanci też nie chcą przyzwalać nawet na drobne wykroczenia. Bo dziś może dojść do sytuacji, że ktoś będzie jechał 11 km/h więcej niż można, a za kilka tygodniu już 31 km/h. Niższa kara z kolei będzie mniej dotkliwa, a bardziej pouczająca na przyszłość.

mandat predkosc policja

Kierowcy płacą ogromne sumy

Jak na razie wyższy mandat bardziej opłacalny jest dla budżetu państwa, gdzie wpływy zwiększyły się praktycznie trzykrotnie. Jeżeli chodzi jednak o statystyki, tutaj mimo wyższych kar wciąż nie wygląda to obiecująco. Oby racje miały te osoby, które twierdzą, że zmiany potrzebują czasu, aby realnie nauczyły kierowców konsekwencji.

Pomoże w tym na pewno zmiana, która za pół roku wejdzie w życie – wyższa liczba punktów karnych. Do tego także kara recydywy oraz konsekwencja większej sumy ubezpieczenia. Nie ma wątpliwości, że będzie to już duży bat na wielu kierowców, którzy do dziś niewiele sobie robią z przepisów. Szybko nauczą się, że nie warto jechać szybko i łamać przepisów.

mandat policja taryfikator
fot. policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News