PILNE: W Polsce zabraknie LPG alarmuje PIGP! Rząd dostał wiadomość. Autogaz może być droższy niż benzyna i diesel

PILNE: W Polsce zabraknie LPG alarmuje PIGP! Rząd dostał wiadomość. Autogaz może być droższy niż benzyna i diesel

lpg premier rzad

Podaj dalej

Zabrakło węgla, a zaraz zabraknie LPG. I nie są to żarty, czy spekulacje, a czyste fakty o których alarmuje Polska Izba Gazu Płynnego. To może oznaczać tylko jedno – mocne wywindowanie cen, aby popyt był równy podaży. Piękny sen dla kierowców z instalacją gazową może prysnąć za kilka tygodni niczym bańka mydlana. Niestety nie wszyscy mają dziś jeszcze tego w pełni świadomość.

LPG alert na Polskę. Zapowiadane są ogromne braku paliwa

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

O tym, że będą problemy z LPG w Polsce było wiadomo tak naprawdę już kilka miesięcy temu. Temat ten był omawiany szeroko niedługo po rozpoczęciu ataku Rosji na Ukrainę. Opozycja chciała natychmiastowe embargo na to paliwo, ale Sejm ostatecznie tego nie przegłosował. Zdecydowano, że do końca roku będziemy i musimy korzystać z rosyjskich dostaw.

Wszystko po to, aby nie podejmować decyzji pochopnie i z dnia na dzień. Przez te kilka miesięcy nasz kraj i firmy miały przygotować się na to, aby zapewnić sobie dostawy z innych źródeł. Warto podkreślić, że większość z nich już wówczas zrezygnowała z dostaw z Rosji. Zapotrzebowanie jednak rośnie, a przez zimę ma być ono zdecydowanie większe.

Tutaj warto wspomnieć, że w Polsce z LPG korzysta ponad 3 miliony kierowców. Do tego paliwo to w butlach staje się coraz modniejszym środkiem do ogrzewania – zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego. Zapotrzebowanie zatem będzie ogromne, a niestety ilość tego surowca kraju może okazać się niewystarczająca.

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Paliwo jest daleko i nie ma gdzie go przechowywać

Z ilością dostępności LPG na świecie nie ma problemu. Tym bardziej dla takiego kraju jak Polska, który dominuje w ilości zapotrzebowania i łatwo go zakontraktować. Problem leży jednak w naturze technicznej, a mianowicie dostawach. Odległości z krajów, które mogłyby dostarczać gaz do Polski są ogromne – Ameryka, Afryka czy Bliski Wschód. Żeby to było opłacalne potrzeba również dużych gazowców, które to przetransportują. No i kwestia kolejna – nie mamy aż takiej infrastruktury, aby zmagazynować większe dostawy.

Jak już wcześniej informowali eksperci, statki z ładunkiem musiałyby zakotwiczać w innych krajach (Belgia lub Holandia) i stamtąd być transportowane do kraju. To wszystko kosztuje i nie ma co liczyć na to, że przy takich dostawach LPG będzie kosztowało poniżej kwoty 3 złote.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Gospodarstwa domowe wywołają kryzys i wywindują ceny

Już teraz widać, że robi się moda na ogrzewanie domów LPG. Jako, że wiadomo, iż węgla nie wystarczy dla wszystkich już robi się trend gromadzenia butli z gazem ”na zapas”. Oczywiście przechowywanie tego w większej ilości i nieodpowiednich warunkach może mieć swoje konsekwencje prawne. Mimo to wielu Polaków nie widzi wyjścia i decyduje się na taki krok.

I to właśnie gospodarstwa domowe, a nie kierowcy, przyczynią się do tego, że sytuacja z gazem w kraju będzie trudna. Rząd musi szybko reagować, bowiem zapowiadane są braki na poziomie nawet zbliżającym się do miliona ton! Rząd jak na razie zwleka z decyzją, a czasu na jej ogłoszenie wydaje się, że już dawno minął.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News