PILNE: W Polsce jest za drogie paliwo na stacjach? Będzie interwencja i kontrola ze strony UOKiK?

PILNE: W Polsce jest za drogie paliwo na stacjach? Będzie interwencja i kontrola ze strony UOKiK?

paliwo dystrybutor

Podaj dalej

Paliwo i jego cena to wciąż jeden z głównych tematów społecznych w naszym kraju. Zwłaszcza po zmianie podatku, który pokazał dość kuriozalną sytuacją. Okazuje się, że z dnia na dzień diesel i benzyna mogą kosztować tyle samo, choć VAT na nie wzrósł aż o 15 procent. To wywołuje burzę komentarzy i wzbudza wiele wątpliwości co do tego, jak faktycznie ”powstają” ceny.

UOKiK sprawdzi ile powinno kosztować paliwo?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – BillionPhotos

Jak to się stało, że ceny paliw nie zmieniły się pomimo tego, że wróciła akcyza i wyższy podatek? Tłumaczenia w tej kwestii są, ale nie do końca one satysfakcjonują społeczeństwo. Dość lakoniczna odpowiedź na to pytanie dała również Minister Klimatu, która została zapytana na antenie radia RMF FM o to, czy kierowcy w Polsce przepłacali przez ostatnie miesiące za paliwo.

– Najważniejsze, że te ceny nie wzrosły i taka była zapowiedź. Gdyby były jakiekolwiek nieprawidłowe zachowania na rynku, zawsze mamy UOKiK, który może interweniować. Jeżeli takiej interwencji nie ma, nie ma kontroli, nie ma wniosków z kontroli, oznacza, że sytuacja jest stabilna i prawidłowa – powiedziała Anna Moskwa.

Kierowcy mają zatem się cieszyć tym co jest teraz, a nie myśleć o tym czy wcześniej przepłacali przy niższym VAT. Oczywiście Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów mógłby przeprowadzić pod tym względem kontrolę, aby odpowiedź wszystkim w Polsce, jak było i jest faktycznie. Warto również jako porównanie dać inne, gdzie także był i wciąż jest problem wysokich cen. Także trzeba pamiętać o tym, że drogo nie jest tylko w Polsce, ale paliwa zdrożały wszędzie.

diesel lpg paliwo paliwa stacja paliw zabraknie brak
fot. freepik.com – maxlupascu

Porównanie do cen, jakie były

Jako, że niższy VAT i akcyza nie ”mieszają” już cen paliw, teraz będzie zdecydowanie łatwiej odnosić się do rynku paliw. Teraz to powinno być tylko odzwierciedlenie tego, po ile jest ropa i jak mocna jest złotówka na tle dolara. Cena to będzie także to, za ile można było tankować kiedyś, a za ile dziś. Na tej podstawie będzie można wyczytać ile dziś płacimy więcej.

A ropa ma się na razie dość przyzwoicie, bowiem oscyluje w granicach 85 dolarów. Z kolei sam dolar notuje jedną z najniższych cen od pół roku. Sytuacja się zatem poprawia i oby poprawa była widoczna także dla naszego portfela, kiedy będzie tankować paliwo.

benzyna diesel promocja paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – syda_productions

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News