PILNE: W Polsce diesel i benzyna zdrożały najbardziej w całej Unii Europejskiej! O ile przepłacamy za paliwo?

PILNE: W Polsce diesel i benzyna zdrożały najbardziej w całej Unii Europejskiej! O ile przepłacamy za paliwo?

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

W żadnym inny kraju Unii Europejskiej diesel i benzyna nie podrożały tak jak w Polsce. To niestety bardzo przykra informacja dla polskich kierowców, bowiem ujmując to kolowialnie – przepłacali za paliwo. Mowa tutaj o sytuacjach na stacjach paliw na Starym Kontynencie od dnia 24 lutego. A więc od momentu inwazji Rosjan na Ukrainę, kiedy wszystko zaczęło drożeć.

Diesel i benzyna z najwyższymi podwyżkami

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Diesel w naszym kraju zdrożał o nieco ponad 36 procent, natomiast benzyna o 21 procent. Takie informacje przekazuje serwis 300gospodarka.pl, odnosząc się do biuletynu Komisji Europejskiej. Żaden inny kraj w Unii Europejskiej przez ostatnie około półtora miesiąca nie spotkał się z aż tak dużymi podwyżkami.

Dla przykładu znajdujące się na drugim miejscu Czechy miały benzynę droższą o niecałe 18 procent. Okazuje się, że wojna wcale nie musi oznaczać tego, że paliwo ma być droższe. Dla przykładu we Włoszech diesel i benzyna stały się tańsze o… 3 procent. Jak się okazuje są możliwości, które gwarantują obywatelom dobrą cenę. Choć oczywiście zależne to jest od wielu uwarunkowań.

Patrząc na diesel Polska mocno wystrzeliła z cenami. Tutaj różnica jest wręcz ogromna, bowiem żaden inny kraj nie przekroczył nawet 30 procent! Tutaj także za niechlubnym liderem są Czechy, ale tam olej napędowy zdrożał ”tylko” o 28 procent. To pokazuje, że będąc jednym z najbiedniejszych krajów względem zarobków, potrafimy dużo płacić za paliwo.

diesel ceny paliw benzyna
fot. freepik

Polacy biedni, ale zapłacą

Polska to niewątpliwie bardzo dziwny naród. Choć względem zarobków diesel i benzyna jest u nas stosunkowo droga, to i tak jesteśmy w stanie płacić jeszcze więcej. Mamy tutaj na myśli przelicznik ilości możliwego zakupu litrów na najniższą krajową. Na tle Unii Europejskiej wypadamy dość blado, ale okazuje się, że możemy jeszcze gorzej.

Pocieszać się można jedynie tym, że ceny zaczynają spadać, a marża modelowa która je utrzymuje na ciągle wysokim poziomie, także ma spaść. Będzie zatem stać nas na więcej litrów paliwa, patrząc na domowy budżet. Tylko pytanie, do jakiej wartości sumy pieniędzy jest to wiadomość pocieszająca?

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News