PILNE: W Polsce będzie świeciła co druga latarnia, a nawet co trzecia. Kierowcy już martwią się o jazdę po zmroku

PILNE: W Polsce będzie świeciła co druga latarnia, a nawet co trzecia. Kierowcy już martwią się o jazdę po zmroku

latarnia samochod oswietlenie

Podaj dalej

Jazda po Polsce może stać się dla wielu kierowców koszmarem, a to z racji tego, że latarnia stanie się dodatkiem, a nie pomocą na drodze. Już od pewnego czasu informowaliśmy, że coraz więcej miast decyduje się na wyłączenie oświetlenia w mieście w wyznaczonych godzinach. Teraz krok dalej stawia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Która latarnia będzie świecić

zakaz jazdy samochodem nocą przepisy unia europejska
fot. freepik

Napływające informacje z różnych źródeł nie pozostawiają wątpliwości. Musimy wszyscy przygotowywać się na kryzys energetyczny, który nastąpi za kilka tygodni. Widać to po ruchach i przygotowaniach ze stron zarówno państwa, samorządów, jak i wielu podmiotów. Kolejnym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która już podjęła pierwsze kroki w ramach oszczędności.

W całym kraju nie zobaczymy już ozdobnych iluminacji mostów i wiaduktów, bowiem zdecydowano o ich wygaszeniu. Słusznie uznano, że skoro wszyscy zaczynają oszczędzać, to takie posunięcie jest wskazane. To jednak pierwszy z kroków ku temu, aby wystarczyło pieniędzy na płatności za energię.

Jak donosi dziennik.pl trwają analizy w GDDKiA związane z wyłączeniem co drugiej, a nawet co trzeciej latarni. Mowa tutaj wyłącznie o odcinkach ”prostych”, bowiem tam gdzie znajdują się przejścia dla pieszych czy ronda, oświetlenie ma pracować normalnie. Bardziej ma być precyzyjne wyłączanie oświetlenia o porankach, aby nadaremnie nie świeciło, gdy nie jest to już potrzebne.

kierowca mandaty prędkość autostrada oszczędność paliwa
Freepik

Miasta także pójdą tą drogą?

Dla wielu miast może to być pewnego rodzaju inspiracja do tego, aby wykonać podobny krok. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie wszędzie jest taka możliwość. W tym wszystkim potrzebna jest rozwaga i pamiętanie o kwestiach bezpieczeństwa. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia, ktoś zawsze może wejść na drogę sądową.

Jedno jest w tym wszystkim pewne – jazda po zmroku w wielu miejscach w kraju będzie utrudniona. Nieświecąca latarnia, a w zasadzie latarnie, to ogromny kłopot dla wielu osób. Zwłaszcza dla tych, co nie lubią jeździć wówczas, gdy nie ma naturalnego oświetlenia w postaci słońca.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News