PILNE: W piątek sądny dzień dla kierowców. Co nas czeka i na co musimy być przygotowani?

PILNE: W piątek sądny dzień dla kierowców. Co nas czeka i na co musimy być przygotowani?

kierowca kierowcow droga

Podaj dalej

Ten tydzień będzie wyjątkowy dla wszystkich kierowców w Polsce, a dokładniej mówiąc najbliższy piątek. To właśnie tego dnia rozpocznie się wdrażanie najważniejszych zmian jeżeli chodzi o nowelizację ustawy prawa o ruchu drogowym. W Sejmie rozpocznie się pierwsze czytanie, a tym samym rozpocznie się proces ogromnych zmian, jakie mają nadejść od 1 grudnia.

Co czeka kierowców?

Projekt w większym bądź mniejszym stopniu jest już znany wśród kierowców. Chodzi m.in. o wyższe mandaty, zmianę punktów karnych, ostrzejsze przepisy wobec piratów drogowych, etc. Teraz w Sejmie posłowie będą toczyli debatę na temat zmian i ewentualnie będą zgłaszali pewne poprawki. W tej sytuacji trudno spodziewać się większych sporów bowiem wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że zmiany są konieczne.

Tym bardziej że są rzeczy wymagające szybkich zmian. Chodzi m.in. o renty, która będą wypłacana przez sprawcę danego zdarzenia osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego. Najważniejszy w tym wszystkim jest czas, a więc zaledwie w przeciągu kilkunastu dni ma zapadać ostateczny wyrok w danej sprawie. Rodziny ofiar nie będą musiały martwić się, że wszytko będzie trwało latami i pozostaną w tym czasie np. bez środków do życia.

Same kary będą znacznie bardziej surowe. Ale najwyższą karą wydaje się być wprowadzenie w niektórych przypadkach konfiskaty samochodu. Ma to następować już po prowadzeniu pojazdu powyżej 1,5 promila alkoholu bądź 0,5 promila. W drugim przypadku musi jednak dojść do zdarzenia drogowego, a nie samej kontroli. Co ciekawe, w niektórych krajach jazda z taką ilością alkoholu jest dozwolona, a w Polsce będzie można stracić za to nie tylko prawo jazdy, ale również i pojazd.

Wszystko zdrożeje

Nowelizacja zakłada, że konsekwencje swojego czynu poczujemy także ubezpieczając samochód. Jeżeli w ostatnim czasie udało nam się złapać kilka mandatów, wpłynie to na wysokość naszej polisy. Ubezpieczyciele mają bowiem mieć dostęp do bazy CEPiK. Tym samym sami określą jakim dany kierowca jest dla niego ryzykiem w kwestii zawraca umowy i potencjalnych strat.

Oczywiście w grę wchodzi również tzw. podwójny mandat, czyli wyższa grzywna w przypadku drugiego wykroczenia w przeciągu dwóch lat od ostatniego. Także już nie tylko drogie paliwo, drogie samochodu, ale i drogie ryzyko popełnienia nawet najmniejszego błędu na drodze. Choć z drugiej strony bat ma być skierowany do piratów drogowych, a nie w stronę zwykłych kierowców.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News