PILNE: W weekend zatankujemy najtaniej w tym roku. Tyle zapłacimy za diesel, benzynę i LPG już za kilka dni

PILNE: W weekend zatankujemy najtaniej w tym roku. Tyle zapłacimy za diesel, benzynę i LPG już za kilka dni

PILNE: W weekend zatankujemy najtaniej w tym roku. Tyle zapłacimy za diesel, benzynę i LPG już za kilka dni

Podaj dalej

Najnowsza aktualizacja cen za diesel, benzynę i LPG zwiastuje, że zapłacimy bardzo tanio za tankowanie w najbliższych dniach. Paliwa w cenie hurtowej dalej tanieją, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich kierowców. Kto nie musi niech się nie śpieszy z wizytą na stacji paliw, warto bowiem poczekać do weekendu, kiedy dojdzie do większej aktualizacji cen.

Diesel, benzyna i LPG tanieją

diesel-paliwo-tankowanie-1
fot. freepik

Największą obniżkę widać po benzynie. Ta przez wrzesień potaniała już o 30 groszy i obecnie w średniej cenie hurtowej wyceniana jest na 5,64 zł/l. To oznacza, że w cenie detalicznej bez marży można mówić o cenie… 6,09 zł/l! Nikomu nie trzeba mówić co to oznacza, jeżeli odejmie się od tej kwoty promocje, jakie obowiązują na wielu stacjach paliw w Polsce.

Najgorzej ma się niestety wciąż diesel, który choć tanieje, to jednak do rewelacji daleko. Jego średnia cena w hurcie to 6,72 zł/l, czyli 7,25 zł/l w cenie detalicznej. To wciąż dość wyraźnie powyżej 7 złotych, gdy 95-tka schodzi już praktycznie do ”piątki”. A warto zwrócić uwagę, że olej napędowy także zdołał już potanieć 32 grosze w tym miesiącu. Z kolei 48 groszy płacimy mniej od największej kwoty jaką przyszło nam ostatnio płacić, czyli od 27 sierpnia.

Nieustannie dobrze ma się natomiast LPG, które choć jest bardzo tanie, to dalej urywane są z niego kolejne grosze. Najtaniej w Polsce można tankować za około 2,80 zł/l, a cena poniżej 3 złote jest już praktycznie standardem w całym kraju. Autogaz w najbliższym czasie powinno jeszcze urwać kilka groszy, zanim za oknem zobaczymy więcej jesiennej pogody.

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Za tydzień obniżki wyhamują?

Warto zwrócić uwagę, że w tym tygodniu drożeje ropa Brent, która kosztuje już 94 dolary. Biorąc pod uwagę ile kosztowała wcześniej, to jednak wciąż ”tanio”, choć już nie tak rewelacyjnie jak np. w piątek, gdy trzeba było za nią zapłacić poniżej 90 dolarów. Nie powinno to jednak znacząco wpłynąć na ceny paliw na polskich stacjach paliw.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeżeli tendencja wzrostowa będzie trwać, to w końcu szala się przechyli. Do 100 dolarów jednak bariera wydaje się dość bezpieczna. Tym bardziej że dolar notuje ostatnio mocne spadki względem złotówki, co z korzyścią wpływa na przyszłe ceny paliw. Wygląda zatem na to, że wrzesień będzie dość dobrym miesiącem dla kierowców. A warto wspomnieć, że scenariusz rysował się bardzo pesymistycznie. Jak widać najlepsze scenariusze potrafi pisać samo życie.

benzyna diesel paliwa paliwo brak stacje
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News