PILNE: W kwietniu diesel i benzyna wrócą do ceny 8 złotych za litr. IEA alarmuje nawet przed wyższymi cenami

PILNE: W kwietniu diesel i benzyna wrócą do ceny 8 złotych za litr. IEA alarmuje nawet przed wyższymi cenami

diesel paliwo cena

Podaj dalej

Cieszmy się chwilą, bo cena za diesel i benzynę tak szybko się zmienia. Marzec pokazuje, jaki paliwowy rollercoaster może mieć miejsce w zaledwie kilkanaście dni. I według Międzynarodowej Agencji Energetycznej nie ma powodów do radości z tego, że obecnie ropa tanieje, a co za tym idzie robi się coraz taniej. Kwiecień może to mocno zweryfikować.

Za miesiąc diesel i benzyna znów będą drogie

fot. freepik.pl

Międzynarodowa Agencja Energetyczna nie ma wątpliwości, że to, z czym mieliśmy do czynienia na początku marca nie było kryzysem paliwowym. To była tylko chwilowa reakcja giełd, inwestorów i rynków, na rosyjską inwazję militarną na Ukrainę. Prawdziwe problemy dopiero są przed nami i związane są m.in. z sankcjami nałożonymi na Rosję.

Chodzi o mniejsze wydobycie ropy przez Rosję, a mowa tutaj nawet o 3 mln baryłek dziennie mniej. A kto wie czy liczba ta nie będzie jeszcze większa! Obecnie dziennie Rosja dostarcza 8 mln baryłek, a więc będzie to znacząca obniżka, która może się mocno odbić na świecie. Przyczynić się może do tego, że diesel i benzyna będą znów droższe. Nawet jeżeli ktoś nie korzysta z tej ropy.

Będzie mniejsza podaż na świecie, a to musi odbić się na cenie. Paliwa mogą zatem znów zacząć bardzo szybko drożeć i niekoniecznie zatrzymać się na takim samym poziomie, jak ostatnio. Może dojść do przekroczenia ceny 9 złotych, a kto wie – może nawet i 10 złotych. Wówczas stacje paliw będą zmuszone wyświetlać cenę za… 100 ml.

diesel benzyna stacja
fot. freepik

OPEC+ przed trudnymi decyzjami

Duża role może odegrać najbliższe spotkanie OPEC+ i ustaleń, jakie zostaną podjęte. Jak na razie wydobycie miesiąc po miesiącu rośnie o 400 tysięcy baryłek dziennie. Liczba ta może okazać się niewystarczająca do tego, aby zaspokoić zarówno podaż, jak i popyt. Inna kwestia to to, że ostatnie miesiące pokazywały, że obecnie wydobycie jest już ciężkie w utrzymaniu.

Pomóc światu niewątpliwie mogłaby Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tyle tylko, że kraje te jak na razie pozostają dość bierne w tym, aby zwiększyć wydobycie. Nie chcą, aby na rynku było zbyt dużo ropy, bowiem będzie spadać jej cena, a tak to są w stanie ją regulować i po prostu więcej zarabiać. To też prowadzi do tego, że w sytuacjach kryzysowych diesel i benzyna bardzo szybko drożeje, o czym mogliśmy się przekonać nie tak dawno.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News