PILNE: UOKiK przeanalizował wysokie ceny paliw w Polsce. Zaskakujące wnioski dla kierowców

PILNE: UOKiK przeanalizował wysokie ceny paliw w Polsce. Zaskakujące wnioski dla kierowców

paliwo ceny paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Bardzo duże ceny paliw w Polsce wywołały fale krytyki, która spłynęła na wiele podmiotów czy nawet personalnie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się bliżej sprawie, która irytowała bardzo mocno kierowców. Dlaczego diesel, benzyna, czy nawet LPG swego czasu były tak drogie? Czy była to zmowa, która miała zdestabilizować nasz kraj?

UOKiK odpowiedział na ceny paliw

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik

Okazuje się, że ceny paliw w Polsce były normalne i odpowiadały światowym. Jak wiadomo kryzys związany z ropą i ogólnie wysokimi cenami paliw nie dotyczył jedynie naszego kraju. To zjawisko, które ma miejsce praktycznie wszędzie i każdy kraj boryka się z problemami związanymi z tym faktem. Nawet Stany Zjednoczone, gdzie również paliwa mocno skomplikowały sytuację w kraju.

”Nasza analiza wykazała, że ceny paliw w Polsce są ściśle powiązane z europejskim rynkiem i sytuacją makroekonomiczną. Będziemy kontynuować obserwację rynku i gruntownie przeanalizujemy każdy sygnał wskazujący na możliwość występowania praktyk ograniczających konkurencję na tym rynku. Jako urząd antymonopolowy nie mamy jednak bezpośredniego wpływu na poziom cen stosowanych przez przedsiębiorców’‚ – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

To rynek i jego czynniki doprowadziły do tego, że ceny paliw aż tak wzrosły na stacjach paliw. Oczywiście w tym wszystkim nie można pominąć kwestii wojny, która ma miejsce tuż za naszą granicą. Ta również przyczyniła się znacznie do tego, że na całym świecie powstał deficyt ropy, a wielkie kraje zaczęły uwalniać swoje rezerwy, aby minimalizować ceny na stacjach.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Diesel, benzyna i LPG będą monitorowane

– Nasza analiza wykazała, że ceny paliw w Polsce są ściśle powiązane z europejskim rynkiem i sytuacją makroekonomiczną. Będziemy kontynuować obserwację rynku i gruntownie przeanalizujemy każdy sygnał wskazujący na możliwość występowania praktyk ograniczających konkurencję na tym rynku. Jako urząd antymonopolowy nie mamy jednak bezpośredniego wpływu na poziom cen stosowanych przez przedsiębiorców – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik.com – irenemiller

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News