PILNE: UOKiK będzie interweniował w sprawie ceny LPG! Niebawem tańszy autogaz na stacjach?

PILNE: UOKiK będzie interweniował w sprawie ceny LPG! Niebawem tańszy autogaz na stacjach?

LPG uokik jakosc

Podaj dalej

Szybko rosnąca cena LPG już od dłuższego czasu budzi niepokój wśród kierowców i nie tylko. Od kilku dni średnia cena za autogaz w całej Polsce przekroczyła już 3 złote i jest rekordowa w historii Polski. A to przecież nie koniec podwyżek, bo w drodze są kolejne i nie małe. Dlatego sprawie bliżej przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który interweniuje w tej sprawie.

Cena LPG pod lupą UOKiK

Prezes UOKiK stwierdził w rozmowie z Polsat News, że częściowo odpowiedzialny za taką sytuację jest Gazprom. Zdaniem Tomasza Chróstnego swoimi działaniami ogranicza on podaż, przesył surowca na teren Unii Europejskiej, a przy tym utrzymuje bardzo niski poziom zapasu w europejskich magazynach gazowych kontrolowanych przez rosyjską spółkę

W Rosji taka sytuacja jak m.in. u nas nie ma miejsca. Tam cena LPG jest stabilna, nie dochodzi do tak gwałtownych wzrostów i wysokich skoków wartości na litrze. W związku z tym będzie podjęta interwencja w tej kwestii. Prezes UOKiK złożył oficjalne pismo do Komisji Europejskiej informujące, że Gazprom łamie prawo traktatowe, stosując praktyki monopolistyczne.

To nie pierwszy tego typu zarzut w kierunku Gazpromu. Podobny został sformowany trzy lata temu, gdzie także zarzucono działania monopolistyczne. Teraz pozostaje czekać jak sytuację oceni Unia Europejska i czy podejmie w tej kwestii jakieś działania. To na pewno dobra wiadomość dla kierowców z instalacją gazową.  W końcu zaczyna coś się dziać w kierunku tańszego paliwa.

Unia Europejska zna problem

Kwestia gazu jest obecnie jednym z najważniejszych tematów na świecie. To właśnie rosnące ceny sprawiają, że wraz za tym idzie popyt na ropę naftową. Przez to rośnie też cena za olej napędowy i benzynę. – Jeśli chodzi o gaz jesteśmy uzależnieni od importu – 90 proc. gazu jest importowane. Gospodarki na świecie rosną, więc rośnie też popyt. Ale podaż nie jest odpowiednio większa. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Norwegia zwiększa produkcję, ale wydaje się, że nie dzieje się tak w Rosji – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Problem na pewno nie zostanie rozwiązany w przeciągu kilku dni czy tygodni. Podejmowanie działań w tym temacie jest na pewno niezwykle istotne, bowiem działa to zawsze korzystnie na przyszłość. A wiadomo, że taka sytuacja jaka trwa obecnie nie będzie trwała wiecznie. W końcu LPG musi zacząć tanieć i na pewno tak się stanie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News