PILNE: Unia Europejska podniesie ceny paliw. Za diesel i benzynę będziemy płacić jeszcze więcej

PILNE: Unia Europejska podniesie ceny paliw. Za diesel i benzynę będziemy płacić jeszcze więcej

ceny paliw unia europejska

Podaj dalej

Unia Europejska jest na najlepszej drodze do tego, aby podnieść ceny paliw. W dobie czasów, gdzie wszyscy starają się obniżyć koszty tankowania, chcąc ratować gospodarkę, znów pojawią się kłody pod nogami. Sęk jednak w tym, że trudno nie uznać takiej decyzji za słusznej, bowiem ma ona swoje drugie dno w tej kwestii.

Ceny paliw pójdą w górę przez embargo

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

W Brukseli toczą się rozmowy na szczycie nad kolejnymi sankcjami dla Rosji. Komisja Europejska już wprowadziła embargo unijne na węgiel z Rosji i to samo chce zrobić na ropę. Temat jest już tak naprawdę na afiszu od kilku ostatnich tygodni, ale teraz Unia Europejska jest jeszcze bardziej zdecydowana na ten krok. Wszystko przez ostatnie wydarzenia na Ukrainie.

– Pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym dotyczącymi importu ropy – powiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen. Jeżeli kraje członkowskie zdecydują się na taki krok, może dojść do nagłego skoku ceny za baryłkę ropy. A to oznacza, że ceny paliw bardzo szybko zmienią się na stacjach. Tankowanie znów stanie się droższe.

Rozmowy będą toczyły się 6 kwietnia i to wtedy mają zapaść kluczowe decyzje. Polska dodatkowo chce, aby Unia Europejska zdecydowała się na embargo na rosyjski gaz. Oczywiście takich zmian nie da się wprowadzić z dnia na dzień, ale patrząc na przyszłośc Europy, to na pewno dobra decyzja. Jak zresztą każda inna, która mocno uderza w rosyjski kraj.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.pl

Jak zmieni się cena za diesel i benzynę?

Jeżeli Unia Europejska zdecyduje się na wprowadzić embargo na rosyjską ropę, niewątpliwie będzie jej mniej w Europie. To przyczyni się do tego, że ceny paliw pójdą w górę, bowiem przy dużym popycie, a małej podaży, tak działa rynek. Tym samym oznacza to, że diesel i benzyna automatycznie staną się droższe.

W takiej sytuacji ceny pójdą w górę nawet o kilkadziesiąt groszy na starcie. Co będzie się działo później, dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć. Sytuacja będzie rozwojowa i zmieniała się z tygodnia na tydzień. Wiele zależy od dalszych ruchów politycznych, a i tego jak zachowają się kraje OPEC+. To od nich tak naprawdę zależeć będzie, jak kształtować się będą ceny paliw.

paliwo ceny diesel

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News