PILNE: Unia Europejska podniesie ceny paliw?! Ma w tym bardzo ważny interes. O ile będzie drożej?

PILNE: Unia Europejska podniesie ceny paliw?! Ma w tym bardzo ważny interes. O ile będzie drożej?

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Ceny paliw mocno doskwierają kierowcom, ale mogą znacznie bardziej. Tym bardziej, że coraz głośniej mówi się o tym, że zaingerować w nie chce Unia Europejska. A z reguły, gdy ten podmiot za coś się zabiera, nie zawsze płynie z tego samo dobro. Choć z drugiej strony zawsze jest nam to wmawiane, iż to dla naszego dobra.

Wysokie ceny paliw zniechęcą do jeżdżenia

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Wiadomo już, że od 2035 roku wchodzi w życie pakiet klimatyczny. Na jego mocy nie będzie już można kupić nowego samochodu, który będzie posiadał silnik spalinowy. Sam kształt rozporządzenia w tym temacie będzie jeszcze negocjowany z Parlamentem Europejskim. Tutaj jednak ważne jest to, jak po tej dacie będą wyglądały ceny paliw.

A mogą wyglądać tak, że wizyta na stacji paliw będzie jeszcze bardziej dotkliwa niż obecnie. Z roku na rok będą diesel i benzyna będą coraz mniej potrzebne, a to z racji tego, że samochodów spalinowych będzie mniej. Wysoka cena z kolei za paliwo będzie miała za zadanie jeszcze szybciej przyczyniać się do tego, aby kupować samochody na prąd.

Koniec końców bardzo szybko biznes paliwowy jaki znamy, przestanie być opłacalny. A to za sprawą tego, że diesel i benzyna będą bardzo drogie w kontekście opłacalności dostarczania końcowego produktu na stację paliw. Tym samym wytworzenie, dostarczenie, etc., będą kosztować, a wszystko zostanie przerzucone na kierowców. A ci z racji wysokich kosztów będą musieli albo rezygnować z auta albo mocno racjonalizować koszty przez jakiś czas.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Obniżenie emisji spalin

To będzie kluczowa zmiana dla kierowców i wejście w zupełnie inny świat. Problem jest jednak jeden – wiele krajów może nie być przygotowanych na tę metamorfozę. Ale nie tylko kraje, ale również i kierowcy. Bo zakup samochodu elektrycznego to wydatek dla wielu ogromny, a wręcz niemożliwy do zrealizowania w budżecie.

Zapewne pojawią się tańsze i bardziej dostępne modele, ale będą one miały niższy zasięg. To przyczyni się do tego, że choć za wiele nie najeździmy, już trzeba będzie się podpiąć do ładowarki. I też inna ważna kwestia – jak długo to będzie wówczas trwać. Bo obecnie wizyta na ”tankowaniu prądu”, to dla wielu po prostu dramat czasowy.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News