PILNE: Ubezpieczenie OC za samochód idzie w górę. O ile droższa będzie każda polisa?

PILNE: Ubezpieczenie OC za samochód idzie w górę. O ile droższa będzie każda polisa?

PILNE: Ubezpieczenie OC za samochód idzie w górę. O ile droższa będzie każda polisa?

Podaj dalej

To już pewne – będzie podwyżka za ubezpieczenie OC samochodu. Wszystko przez rekordowe wypłaty odszkodowań, o czym donosi Polska Izba Ubezpieczeń. Polscy kierowcy robią krótko mówiąc zbyt dużo szkód, a że te w dzisiejszych czasach są znacznie bardziej kosztowne, wniosek z tego płynie jeden – zapłacimy więcej za polisę.

Ubezpieczenie OC zdrożeje

ubezpieczenie samochodu cena
fot. freepik

Przez pierwsze pół roku ubezpieczalnie w Polsce wypłaciły 22,5 mld zł i jest to więcej o blisko 13 procent niż w ubiegłym roku. Mowa o ubezpieczeniu na życie, komunikacyjne i pozostałem. Samo ubezpieczenie OC to wypłata na sumę 4,8 mld zł i jest ona o 6,3 procent wyższa niż w ubiegłym roku. Z kolei OC to kwota 3,1 mld zł i jest ona wyższa o nieco pona 10 procent.

Takie wyniki oznaczają, że nie ma mowy o tym, aby obecne ceny za ubezpieczenie OC i AC się utrzymały. Już w najbliższym czasie przekonają się o tym kierowcy, którzy w czwartym kwartale tego roku będą ubezpieczali swoje pojazdy. A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego.

Te wchodzą w życie z początkiem listopada i mówią jasno, że ubezpieczyciele są zobowiązani, aby składki pokryły co najmniej koszty wypłacanych odszkodowań oraz koszty prowadzonej działalności. Podwyżki oczywiście nie będą ogromne, ale zależnie od samochodu. Trzeba liczyć się z kilkudziesięcioma złotymi podwyżki, a inni mogą zapłacić nawet kilkaset złotych więcej.

Drakońskie opłaty za ubezpieczenie OC
fot. freepik.com – izik_md

Polisa + mandat

Kierowcy muszą pamiętać, że cenę za ubezpieczenie OC może podnieść również mandat. Niektóre ubezpieczalnie już patrzą na ilość punktów karnych posiadanych przez danego kierowcę. Na tej podstawie wedle swoich zasad wyliczają składkę, która może być dużo większa, niż mogłaby być. Warto o tym pamiętać podróżująć każdego dnia.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News