PILNE: Ubezpieczenie OC dla kierowców już nie będą tak tanie. Za kolejną polisę zapłacimy znacznie więcej

PILNE: Ubezpieczenie OC dla kierowców już nie będą tak tanie. Za kolejną polisę zapłacimy znacznie więcej

ubezpiecznie oc polisa

Podaj dalej

Ten, kto liczy, że za rok uda mu się zapłacić jeszcze mniej za ubezpieczenie OC niż płacił teraz, jest w wielkim błędzie. Stawki polis idą w górę co widać praktycznie już teraz porównując wcześniejsze kwartały roku do bieżącego okresu. A przecież mówimy wyłącznie o samej podwyżce. Kto zdąży złapać punkty karne za które ma być wzrost kosztów polisy, zapłaci jeszcze więcej. To nie są dobre informacje dla kierowców.

Wyższa polisa za ubezpieczenie OC

W ostatnim czasie mierzyliśmy się ze spadkiem cen za polisy. Firmy mocno konkurowały ze sobą w walce o klienta, schodząc nie raz do granic swoich możliwości. Nie da się jednak cały czas płacić mniej mając na uwadze liczbę rosnących szkód i fakt, że nieustannie rosną ceny napraw i robocizny. Nie da się w takiej sytuacji oferować już tak atrakcyjnych stawek dla kierowców.

Stawki za ubezpieczenie OC zawsze zależały w dużej mierze od tego, gdzie mieszkamy. Z informacji jakie przekazuje Rzeczpospolita, średnia cena OC najmocniej poszybowała w górę w województwie mazowieckim – niemal o 8 procent. Dalej jest województwo pomorskie wzrost o niemal 7 procent i dolnośląskie – o niecałe 5 procent. Większe zmiany nie zaszły w województwie Opolskim – niecałe 1 procent.

Z kolei patrząc czysto na same stawki za ubezpieczenie OC, to najwięcej płacą kierowcy z Gdańska (741 zł), Warszawy (731 zł) i Wrocławia (717 zł). Średnio najmniej za polisę płacą kierowcy z Opola (527 zł) oraz Białegostoku (549 zł). Następne miesiące nie zapowiadają ani zniżek, ani stabilizacji, a wyłącznie większych kosztów związanych opłatą jaka nas czeka. Prawda jest taka, że im wcześniej wypada nam najbliższa opłata… tym lepiej.

Będzie wyłącznie drożej, a do tego te punkty karne

Rząd wciąż nie poinformował jak będzie wyglądał wzrost ceny polisy względem punktów karnych, jakie nabędzie dany kierowca. Wiadomo, że im uzbieramy ich więcej w danym roku, tym proporcjonalnie będziemy więcej płacili za ubezpieczenie OC. Nie wiadomo jednak czy każdy punkt będzie np. oznaczał dany procent, czy daną kwotę. Niebawem powinniśmy poznać szczegóły w tej kwestii.

Zmiana związana z punktami karnymi mającymi wpływ na kwotę ubezpieczenia ma wejść w życie od 1 grudnia. Rząd jak na razie wciąż pracuje nad zmianami i doprecyzowuje pod tym kątem przepisy. Tutaj niezwykle ważny jest również system, aby ubezpieczalnie miały wgląd do tego, ile dany kierowca ma punktów karnych.

Oszczędzać możesz na paliwie!

Gdzie szukać oszczędności, aby mieć pieniądze na ubezpieczenie OC? Najlepiej na paliwie! Kierowcy, mając na uwadze wyższe ceny za paliwo coraz częściej stosując tzw. ecodriving. W ten sposób ich samochód spala mniej paliwa, rzadziej tankują i koniec końców rzadziej odwiedzają stacje paliw. Oczywiście na tego typu jazdę trzeba patrzeć w szerszej perspektywie niż miesiąc. Ale w skali roku można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, zależnie od liczby pokonywanych kilometrów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News