PILNE: Tyle kosztuje średnio benzyna po zmianie cen! Czy o takiej obniżce była mowa?

PILNE: Tyle kosztuje średnio benzyna po zmianie cen! Czy o takiej obniżce była mowa?

diesel benzyna tankowanie

Podaj dalej

Ile realnie jest tańsza benzyna po wejściu w życie tarczy antyinflacyjnej? Już wiadomo! Rząd zapowiadał, że kierowcy mogą spodziewać się obniżek na poziomie nawet 30 groszy. Już po pierwszym dniu udało się obliczyć, ile faktycznie i realnie kierowcy w Polsce płacą mniej za jedno z najbardziej popularnych paliw.

Benzyna w Polsce faktycznie jest tańsza!

tankowanie diesel benzyna

Jeszcze w niedziele kierowcy w Polsce średnio płacili 5,93 zł/l za dziewięćdziesiątkę piątkę. Z kolei po poniedziałku wiadomo już, że średnia cena wynosi 5,71 zł/l, a więc jest niższa aż o 22 grosze. Na jednym tankowaniu jesteśmy w stanie zatem zaoszczędzić około 10 złotych, jeżeli tankujemy pełny bak, a w aucie świeci się rezerwa.

I w zasadzie tarcza antyinflacyjna sprawi, że właśnie między 20-25 groszy mniej, będziemy płacili za każde tankowanie. Teraz wiele będzie zależało tak naprawdę od ogólnych cen hurtowych, jakie będą obowiązywały. Tutaj jednak jak na razie prognozy są dobre, bowiem mają one spadać. A co za tym idzie, tankowanie będzie kosztowało nas coraz mniej.

Warto jednak pamiętać o tym, że aktualna obniżka akcyzy obowiązuje do końca tego roku. Później również będzie ona niższa i będzie obowiązywała do końca maja przyszłego roku. Mimo wszystko będzie ona nieznacznie wyższa od tej, którą mamy obecnie. Może zatem przyczynić się to do tego, że benzyna nie będzie tańsza o 22 grosze, a o 19 lub 20 groszy.

diesel benzyna paliwo

Ceny paliw coraz korzystniejsze dla kierowców

Warto zwrócić uwagę, że ropa utrzymuje się wciąż na dość niskim poziomie. W poniedziałek nawet chwilowo cena baryłki ropy spadła poniżej 70 dolarów, ale jej średnia utrzymuje się na poziomie 71 dolarów. To jest o około 3-4 dolary mniej, niż w ubiegłym tygodniu. To kolejna dobra wiadomość w kontekście mniejszych cen na stacjach paliw, w dalszej perspektywie.

Aktualnie obowiązujące ceny na giełdzie są tymi, które dla kierowców będą aktualne na początku lutego. Oznacza to nic innego, jak spokojny tydzień i zapewne luty, a więc początek roku. Musiałoby naprawdę dojść do kuriozalnej rzeczy, aby w najbliższych tygodniach wszystko wywróciło się do góry nogami. Nic na szczęście na to nie wskazuje.

paliwa diesel benzyna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News