PILNE: Tydzień taniego tankowania na stacjach. Diesel, benzyna i LPG w super cenach dla wszystkich

PILNE: Tydzień taniego tankowania na stacjach. Diesel, benzyna i LPG w super cenach dla wszystkich

jazda na rezerwie rezerwa paliwo brak paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Diesel, benzyna i LPG będą w cenach, które wielu kierowców zachęcą do tego, aby jeździć i tankować samochód częściej. Spadki cen na stacjach paliw wciąż będą trwały, a w przypadku 95-tki i autogazu oznacza to naprawdę dobre ceny. Z kolei olej napędowy będzie miał szansę ponownie zejść poniżej kwoty 7 złotych za litr.

Wielka obniżka za diesel, benzynę i LPG

paliwo płatność gotówka karta stacja paliw benzyna diesel
fot. freepik

Od 27 sierpnia ceny paliw nieustannie lecą w dół. W przypadku diesla jest już taniej aż o 55 groszy, a w przypadku benzyny 38 groszy. W sobotnim raporcie diesel w cenie hurtowej wyceniany jest na 6,75 zł/l, a więc na stacjach paliw trzeba za paliwo zapłacić około 7,29 zł/l. To wciąż cena, która nie może satysfakcjonować kierowców z silnikiem wysokoprężnym.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja z benzyną, która poprawia się z dnia na dzień. Tutaj mamy już cenę 5,69 zł/l, a więc z podatkiem trzeba zapłacić około 6,14 zł/l. Z dostępnymi promocjami na niektórych stacjach paliw będzie można zatankować zatem poniżej kwoty 6 złotych. Tak dobrych cen nie było od ponad pół roku.

W wolnym tempie, ale poprawia się także sytuacja z LPG. Tutaj jednak nikt nie oczekuje zdecydowanych i wielkich obniżek, bowiem cena autogazu już sama w sobie jest bardzo tania. W najtańszych regionach polski kierowcy płacą około 2,85 zł/l, a cena poniżej 3 złotych jest już praktycznie standardem w kraju.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Zapowiadane obniżki

Eksperci i analitycy z branży paliwowej są pewni, że w kolejnych dniach ceny paliw wciąż będą tanieć. Diesel i benzyna mają na pewno jeszcze sporo do poprawy, bowiem trzeba pamiętać, o obowiązującym niższym podatku na paliwa. Gdyby nie on, to nawet cena 95-tki nie wyglądałaby tak dobrze jak wygląda. Tarcza antyinflacyjna czy promocje na stacjach pomagają, ale nie tego oczekują kierowcy na stałe.

Wciąż pod znakiem zapytania stoi to, jak będzie wyglądała jesień i zima na stacjach paliw. Są duże obawy, że kryzys energetyczny na świecie może znacząco przełożyć się na ceny paliw. Jak na razie tego w żaden sposób nie doświadczamy i oby te zapowiedzi nie miały przełożenia na rzeczywistość. Tym bardziej, że już rok temu można było przekonać się, jak znaczący wpływ wszystkie składowe mają na siebie. Czarne scenariusze zakładają, że wzrosty cen mogą sięgać nawet powyżej złotówki w najgorszym momencie.

diesel benzyna paliwo ceny paliw podwyżka zamieszki kradzieże
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News