PILNE: To początek końca LPG?! Bruksela wprowadza zakaz jazdy samochodów z instalacją gazową!

PILNE: To początek końca LPG?! Bruksela wprowadza zakaz jazdy samochodów z instalacją gazową!

auto gaz LPG

Podaj dalej

Zaskakujące, a wręcz szokujące informacje napływają z Brukseli. O tym, że silniki spalinowe znikają pomału z rynku i nie mogą pojawiać się wielu centralnych punktach miast, wiadomo nie od dziś. Okazuje się jednak, że taka sama sytuacja będzie tyczyła się LPG, a także… hybrydy! Pojazdów napędzanych przez tego typu paliwa nie będzie można całkowicie używać w stolicy Belgii!

Bruksela pozbywa się także LPG i hybrydy

Tankowanie LPG gaz

Rząd regionalny Brukseli wprowadza swoje prawo, które będzie narzuca zakaz używania samochodów innych niż napędzanych elektrycznie. Tyczy się to tych na paliwa takiej jak benzyna, olej napędowy, CNG i LPG, a także hybrydy. Diesel ma całkowicie zniknąć już w 2030 roku, a auta zasilane benzyną pięć lat później.

Jeszcze wcześniej, bo od 2025 roku zakazane zostaną także skutery z silnikiem diesla, a od 2028 te z silnikiem benzynowym. Jeżeli chodzi natomiast o najbardziej popularny jednoślad, to dla motocyklów data została wyznaczona na 2035 rok. Sytuacja na drogach od tych dat powinna się zatem zmienić diametralnie.  A powód wprowadzenia takich zmian jest prosty – walka ze zmianami klimatycznymi i konieczność spełnienia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Bruksela już od kilku lat walczy o poprawę powietrza w swoim mieście. Od trzech lat obowiązuje tam w kilku miejscach Strefa Czystego Transportu, która pozwoliła na zmniejszenie emisji dwutlenku azotu i pyłów zawieszonych z transportu o 11 procent. Wszelkie te decyzję mają obniżyć m.in. liczbę zgonów, a także zredukować emisję gazów cieplarnianych o 65-75 procent do 2030 roku.

lpg gaz kierowca

Zmiany pojawią się także na poziomie Unii Europejskiej

Bruksela jako miasto to jedno, ale to także w stolicy Belgii zapadną najważniejsze decyzje w kwestii tego, jak i kiedy zmieni się motoryzacja na Starym Kontynencie. I to tak naprawdę lada moment setki milionów ludzi dowie się, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Będzie to niewątpliwie jedna z ważniejszych decyzji, jaka tam zapadnie.

Ma ona bowiem ogromne znacznie nie tylko dla motoryzacji, ale i rzecz jasna dla klimatu i przyszłości naszego świata. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie osoby zasiadające w ławach Parlamentu Europejskiego podjęły jak najlepsze decyzje co na naszej przyszłości.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News