PILNE: To początek końca LPG?! Bruksela wprowadza zakaz jazdy samochodów z instalacją gazową!

PILNE: To początek końca LPG?! Bruksela wprowadza zakaz jazdy samochodów z instalacją gazową!

auto gaz LPG

Podaj dalej

Zaskakujące, a wręcz szokujące informacje napływają z Brukseli. O tym, że silniki spalinowe znikają pomału z rynku i nie mogą pojawiać się wielu centralnych punktach miast, wiadomo nie od dziś. Okazuje się jednak, że taka sama sytuacja będzie tyczyła się LPG, a także… hybrydy! Pojazdów napędzanych przez tego typu paliwa nie będzie można całkowicie używać w stolicy Belgii!

Bruksela pozbywa się także LPG i hybrydy

Rząd regionalny Brukseli wprowadza swoje prawo, które będzie narzuca zakaz używania samochodów innych niż napędzanych elektrycznie. Tyczy się to tych na paliwa takiej jak benzyna, olej napędowy, CNG i LPG, a także hybrydy. Diesel ma całkowicie zniknąć już w 2030 roku, a auta zasilane benzyną pięć lat później.

Jeszcze wcześniej, bo od 2025 roku zakazane zostaną także skutery z silnikiem diesla, a od 2028 te z silnikiem benzynowym. Jeżeli chodzi natomiast o najbardziej popularny jednoślad, to dla motocyklów data została wyznaczona na 2035 rok. Sytuacja na drogach od tych dat powinna się zatem zmienić diametralnie.  A powód wprowadzenia takich zmian jest prosty – walka ze zmianami klimatycznymi i konieczność spełnienia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Bruksela już od kilku lat walczy o poprawę powietrza w swoim mieście. Od trzech lat obowiązuje tam w kilku miejscach Strefa Czystego Transportu, która pozwoliła na zmniejszenie emisji dwutlenku azotu i pyłów zawieszonych z transportu o 11 procent. Wszelkie te decyzję mają obniżyć m.in. liczbę zgonów, a także zredukować emisję gazów cieplarnianych o 65-75 procent do 2030 roku.

Zmiany pojawią się także na poziomie Unii Europejskiej

Bruksela jako miasto to jedno, ale to także w stolicy Belgii zapadną najważniejsze decyzje w kwestii tego, jak i kiedy zmieni się motoryzacja na Starym Kontynencie. I to tak naprawdę lada moment setki milionów ludzi dowie się, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Będzie to niewątpliwie jedna z ważniejszych decyzji, jaka tam zapadnie.

Ma ona bowiem ogromne znacznie nie tylko dla motoryzacji, ale i rzecz jasna dla klimatu i przyszłości naszego świata. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie osoby zasiadające w ławach Parlamentu Europejskiego podjęły jak najlepsze decyzje co na naszej przyszłości.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News