PILNE: To paliwo na pewno nie będzie już tańsze. Mało tego, będziemy za nie płacili wszyscy

PILNE: To paliwo na pewno nie będzie już tańsze. Mało tego, będziemy za nie płacili wszyscy

paliwo tankowanie samolot

Podaj dalej

Kierowcy mierzą się z wysoką ceną za paliwo, ale prawda jest taka, że kłopot trwa nie tylko tutaj. W ostatnim czasie dość znacząco odstają również ceny paliwa lotniczego. Nie ma co liczyć na to, że tanie loty szybko wrócą – o ile jeszcze kiedykolwiek wrócą. Nie ma już szans na to, aby znaleźć bilet w cenie np. do 20 euro, co kiedyś zdarzało się bardzo często.

Paliwo winduje wysokie ceny biletów lotniczych

paliwo samolot silnik
fot. freepik

Powód jest taki sam jak w przypadku pozostałych paliw – kryzys, który rozpoczął się tak naprawdę od pandemii. Dziś to już tak naprawdę seria kryzysów pociągająca za sobą jeden po drugim. Obecnie najbardziej odczuwamy to właśnie patrząc na paliwo czy widząc ogólny kryzys energetyczny. To dodatkowo napędza inflację i kolejne wzrosty cen.

Branża wylicza, że obecnie paliwo lotnicze jest aż czterokrotnie droższe niż w 2000 roku. Tyle tylko, że jeszcze w ubiegłym roku było ono ”tylko” dwukrotnie droższe. To pokazuje jak w bardzo szybkim tempie zdrożało i nic nie wskazuje na to, że w równie szybkim potanieje. Tym bardziej że Jet Fuel żyje na innej przestrzenie jeżeli chodzi o obecne ceny. Są one dość oderwane np. od cen ropy.

Dlaczego jest tak drogo? Powodem jest marża rafineryjna, a także produktowa, czyli tzw. cracki. Modelowa marża rafineryjna to uśredniony przychód z koszyka produktów wytwarzanych przez rafinerię po odjęciu kosztów produkcji. Crack produktowy to natomaist różnica między notowaniami baryłki danego produktu (czyli paliwa) a ceną ropy.

paliwo samolot pieniadze
fot. freepik

Ceny w górę przez kryzys

Paliwo lotnicze ma wysoką cenę z racji tego, że jego ilości też są niewystarczające. Ogólnie trwa nacisk na produkowanie z ropy benzyny czy oleju napędowego, a nie paliwa lotniczego. A skoro podaż goni popyt, automatycznie to winduje to ceny w górę. Mało tego, najbliższa zima pokaże wszystkim, że sytuacja tak szybko się nie unormuje. Mało tego, może być z tym jeszcze gorzej.

To wszystko może odbić się na wszystkich paliwach – także tych, które tankujemy na stacjach paliw. Tym samym kierowcy i pasażerowie samolotów muszą być przygotowani na to, że będzie drożej. Wakacje w 2023 roku mogą dodatkowo podrożeć, dlatego mając gwarancje ceny lepiej zaplanować sobie je odpowiednio wcześniej. Inaczej w pierwszej połowie przyszłego roku można już być zaskoczonym widząc oferty.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News