PILNE: To koniec wysokich cen za diesel i benzynę. Paliwa za kilka dni zaczną tanieć na stacjach

PILNE: To koniec wysokich cen za diesel i benzynę. Paliwa za kilka dni zaczną tanieć na stacjach

paliwo-diesel-benzyna

Podaj dalej

Nareszcie! Diesel i benzyna w końcu przestaną drożeć, a zaczną tanieć. Ropa z dnia na dzień straciła sporo na wartości, a to lada moment przełoży się na to co widzimy na stacjach paliw. Brent niema w 24 godziny potaniała o dwa dolary i kosztuje około 80 dolarów. Z kolei w przypadku WTI sytuacja wygląda podobnie, a cena za nią wynosi około 77 dolarów.

Ropa potaniała, diesel i benzyna także

Oczywiście tak duży spadek ceny za ropę nie wziął się znikąd. Jest to wynik m.in. większej podaży w Stanach Zjednoczonych, a także zapowiadanego uwolnienia rezerw przez Pekin i Waszyngton wobec braku działania producentów porozumienia naftowego OPEC+. W ciągu jednej sesji na giełdzie były widoczne dużo posunięcia inwestorów na giełdzie.

Z informacji napływających zza oceanu wiadomo, że rafinerie amerykańskie zwolniły 2,1 mln baryłek zapasów, choć początkowo mówiono o 1,4 mln baryłek. Łącznie w ostatnim czasie uwolniono już zatem 3,2 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej. To odpowiedź Stanów Zjednoczonych na wzrost cen paliw na stacjach, co mocno nadwyrężyło stan gospodarki.

Podobny krok niebawem mają wykonać Chiny. To odpowiedź największych krajów świata na bierność Rosji i krajów OPEC+ względem zwiększenia podaży na rynku. Nie chcą one zwiększyć wydobycia i wprowadzenia większej ilość ropy na rynek, co sprawiłoby obniżenie cen na stacjach paliw za diesel i benzynę. Giganci mają obawy przed nowym spowolnieniem gospodarczym i kolejnego kryzysu cen baryłki.

Ropa będzie tanieć

Najbliższy tydzień powinien być okresem kolejnych spadków cen ropy na giełdzie. Dla kierowców to bardzo dobra informacja, bowiem w najbliższym czasie powinniśmy zobaczyć tego efekt na stacjach paliw. Diesel i benzyna na pewno nie będą już drożały, a powinniśmy zobaczyć niewielki spadek ich cen.

Do tego warto wspomnieć, że rząd zapowiada kolejne obniżki wprowadzając tarczę inflacyjną. Szczegóły mamy poznać już w kolejnym tygodniu. Choć większość osób nie żywi pod tym względem dużej rewolucji cenowej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News