PILNE: To już pewne! Pijany kierowca straci na zawsze swój samochód. Bez względu na jego wiek i wartość

PILNE: To już pewne! Pijany kierowca straci na zawsze swój samochód. Bez względu na jego wiek i wartość

kierowca pijany

Podaj dalej

To już przesądzone, że pijany kierowca w Polsce straci swój samochód. Nie będzie miało tutaj znaczenia to czy mowa o aucie wartym 20 tysięcy złotych, czy 200 tysięcy złotych. Jak donosi Rzeczpospolita projekt jest już w Rządowym Centrum Legislacji i wejdzie w życie dwa tygodnie po publikacji. Chciałoby się krzyknąć głośno – nareszcie!

Pijany kierowca straci dorobek życia

kara finansowa pijany kierowca

O tym, że kierowcy będący pod wpływem alkoholu będą tracić swoje auta, mówi się już od kilku miesięcy. Najpierw okazała się to plotka, a później wyszło na jaw, że rząd faktycznie chce wprowadzić takie zmiany. I wygląda na to, że już niedługo wejdą one realnie w życie. Jako, że w Polsce niestety problem jest bardzo dużo z tym, że kierowcy nie boją się wsiadać po picu, decyzja wydaje się bardzo słuszna.

W ubiegłym roku zatrzymano blisko 100 tysięcy osób będących pod wpływem alkoholu. Warto jednak zaznaczyć, że policja potwierdza, iż prowadzono w tym czasie mniej kontroli w związku z pandemią. Potencjalnie było ich zatem na pewno znacznie więcej, a i też nie wszystkich niestety nie da się zawsze namierzyć.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości nie ma wątpliwości, że to dobre rozwiązanie. Mówi jasno, że kraje w których obowiązuje ten przepis widnieją znacznie wyżej od nas w kwestii bezpieczeństwa na drogach. Przygotowywany projekt przewiduje możliwości stosowania kary zamiennej. To jest orzekania grzywny lub kary ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego po raz kolejny (tzw. recydywa drogowa).

wypadek pijany kierowca

Przepis wzbudza kontrowersje

Zdaniem niektórych ekspertów takie podejście do tematu jest niesprawiedliwe. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o wartości pojazdów. Oczywiście utrata auta to nie jedyna odpowiedzialność, bo będą za to inne, jak m.in. grzywna, utrata prawo jazdy czy sąd. Licytacją samochodów będą musiały zajmować sądy, które dokładnie będą musiały oszacować, za ile wystawić pojazd.

W tegy typu sytuacjach zawsze będzie dużo pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Pijany kierowca, który decyduje się prowadzić pojazd musi mieć jednak świadomość wysokich konsekwencji jakie go czekają. Choć jak ktoś słusznie zauważył – najwięcej do powiedzenia mogą mieć ci, który mają do tego typu zachowań skłonności.

Volkswagen i dwóch pijanych kierowców

Dla innych osób karygodne będzie to, że można prowadzić pojazd w takim stanie. Niewątpliwie potwierdzą to ci, którzy stracili swoich bliskich, przez tego typu zachowania. Im wyższa kara, tym większe bezpieczeństwo na drogach i o tym należy pamiętać. Bo nikt o tym nie myśli, do momentu aż wśród osób bliskich nie spotka go coś złego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News