PILNE: To już pewne, kierowcy w Polsce będą jeździć po ciemku! Miasta wyłączą oświetlenie na noc

PILNE: To już pewne, kierowcy w Polsce będą jeździć po ciemku! Miasta wyłączą oświetlenie na noc

latarnia samochod oswietlenie

Podaj dalej

Czarny scenariusz, który wydawał się wręcz niemożliwy nadszedł. Oświetlenie w miastach będzie wyłączane a godzinach nocnych z racji oszczędności. Samorządy nie mają pieniędzy na to, aby zużywać energię 24 godziny na dobę. W dodatku nadchodzi też kryzys energetyczny, który wręcz wymusza takie decyzje. Niebawem może być nawet ona odgórna, bowiem w tej sprawie debatuje nawet Unia Europejska.

Za drogie oświetlenie ulic

miasto noc oswietlenie
fot. freepik

Coraz więcej miast w Polsce podejmuje decyzję, że nocą kierowcy będą jeździć po ciemku, a piesi w takich warunkach będą musieli poruszać się po chodnikach. Krosno, Ostrów Wielkopolski, Lubawa, Gorzów Wielkopolski, Tarnów oraz Świdnica, to tylko niektóre miasta które zdecydowały się wyłączyć oświetlenie nocą.

„W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, miasto zmuszone jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od najbliższej niedzieli (11 września) oświetlenie w całym mieście zostanie wyłączane w godzinach od północy do godz. 4 rano” – podał Urząd Miasta Krosna na Facebooku.

Wiele innych miast w Polsce już wie, że będą musiały wykonać podobne kroki w najbliższych dniach czy tygodniach. To nieuniknione, bowiem niemożliwe jest spięcie budżetu w całość, jeżeli pojawiają się takie ceny za energię. Mało tego – to wszystko może pójść jeszcze dalej, jeżeli chodzi o oszczędności. Widać to po innych krajach.

Francja stawia na oszczędność

Emmanuel Macron już wcześniej zapowiedział, że zmniejszenie zużycia energii we Francji o dziesięć procent do 2024 roku w porównaniu z rokiem 2019. Z tego też powodu poczyniono w tym celu już odpowiednie kroki. Ministerstwo przemian ekologicznych i spójności terytorialnej doprecyzowało, iż zgodnie z opracowywanym rządowym dekretem, lotniska i dworce będą zobowiązane do wygaszania podświetlanych reklam.

Zakazy mają iść dalej – w życie ma wejść zakaz używania klimatyzacji, jeśli temperatura w pomieszczeniu wyniesie poniżej 26 stopni Celsjusza, oraz zakaz włączania ogrzewania, jeśli temperatura nie spada poniżej 19 stopni.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News