PILNE: To już ostatni dzwonek, aby założyć zimowe opony! Ekspert od pogody nie pozostawia złudzeń

Jeżeli ktoś czekał do ostatniej chwili na to, aby wymienić opony na zimowe, to ta ostatnia chwila właśnie mija. Grupa kierowców, która wciąż tego nie zrobiła musi czym prędzej nadrobić zaległości, bowiem czasu pozostało już naprawdę niewiele. W zasadzie to nawet nie ostatnie dni, a ostatnie godziny. Choć tak naprawdę i tak należy takim właścicielom samochodów wpisać spóźnienie.

opony zimowe wulkanizacja
Podaj dalej

Ostatni dzwonek na opony zimowe

Już w czwartek wielu kierowców musiało skrobać szron z szyb samochodu, bowiem temperatura z rana spadła poniżej zera. A przypomnijmy, że opony letnie zaczynają tracić już swoje właściwości, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna w Polsce już praktycznie nie przekracza takiej wartości. A jeżeli tak, to tylko w szczytowych godzinach i przez niedługi czas.

Ale patrząc nawet na zapowiedzi pogody i to dobiega końca. Załamanie pogody na przyjść od piątku i na drogach zrobi się naprawdę nieciekawie. Kto nie zdążył wymienić opon w samochodzie, musi szczególnie uważać. ”Dotrze do nas płytki, ale dość wydajny opadowo niż genueński i dlatego możemy spodziewać się ciągłych opadów deszczu przechodzących w opady mokrego śniegu. Ten ostatni będzie sypać zwłaszcza powyżej 200/300 m n.p.m. a więc m.in. na Wyżynie Śląskiej. Najmocniej będzie padać po południu oraz wieczorem.” – pisze Damian Dąbrowski, ekspert pogodowy ze Śląska.

Ale nie tylko południową część Polski czeka załamanie pogody. Jak informuje Damian Dąbrowski – ”pierwsze w tym sezonie śnieżyce obejmą kilka województw”. Dlatego kto jeszcze czeka, aby zapakować opony i udać się do wulkanizatora niech to zrobi jeszcze dziś! Trzeba pamiętać, że mają one ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Idzie zima – dobre opony to podstawa

Nieprzypadkowo zdaniem wielu osób jedną z najgorszych rzeczy jest oszczędzanie na oponach zimowych. Chodzi w tym przypadku o bieżnik, który musi spełniać odpowiednie wymagania. A w przypadku tego okresu są one nawet przysłowiowo wyższe niż latem. Bo to właśnie zimą, gdy są duże opady śniegu, potrzeby jest głęboki bieżnik, aby odpowiednio go odprowadzać i łapać przyczepność.

Warto spradzić czy nasze opony spełniają odpowiednie wymagania pod tym względem. Jeżeli nie to warto zainwestować pieniądze, bowiem nasza jazda nie tylko będzie bezpieczniejsza, ale znacznie przyjemniejsza i pewniejsza. Jeżeli mamy wątpliwości bądź nieodpowiednią wiedzę, warto o stan naszego ogumienia zapytać mechanika, który będzie dokonywał potencjalnej wymiany.

Przeczytaj również