PILNE: Tej zimy nie wszystkie drogi będą odśnieżone! Kierowcy nawet nie wiedzą co ich czeka, gdy spadnie śnieg

PILNE: Tej zimy nie wszystkie drogi będą odśnieżone! Kierowcy nawet nie wiedzą co ich czeka, gdy spadnie śnieg

kierowcy zima snieg

Podaj dalej

Niektórzy z niecierpliwością czekają na pierwszy śnieg, ale kierowcy na pewno nie powinni. Zapowiada się, że w wielu częściach Polski kwestia odśnieżania dróg może pozostawiać bardzo wiele do życzenia. Najprościej mówiąc nie będą one ani odśnieżone, ani również posypane solą. Będzie to kluczowe dla bezpieczeństwa, a żeby je zapewnić trzeba będzie naprawdę mocno zwolnić.

Kierowcy będą jeździć po śniegu

drogi snieg odsniezanie
fot. freepik

Wiele samorządów ma wciąż zawarte długoterminowe umowy z firmami dbającymi o jakość dróg w tym okresie. Tyle tylko, że umowy te wymagają waloryzacji, a włodarze miast nie chcą tego robić. Jak wiadomo wartość pieniądze mocno zmieniła się na przestrzeni ostatniego roku czy dwóch. Dlatego też ciężko dziś będzie zrealizować zawarte kontrakty firmom.

Większość samorządów ani myśli o tym, aby zmieniać zawarte wcześniej umowy. Powód wydaje się w pełni oczywisty – nie chodzi o to, że nie chcą dla zasady, ale nie mają na to po prostu środków pieniężnych. Jak wiadomo finansowanie samorządów znacząco się zmieniło za sprawą obecnych rządów i niekoniecznie można uznać, że jest ono lepsze. To też wpływa na to, że ciężko wygospodarować jakiekolwiek dodatkowe pieniądze na tego typu sytuacje.

A dla miast to nie jedyne problemy, jakie na nie czekają. Muszą mierzyć się z większymi wydatkami na energię, ogrzewanie, etc. Nikt pieniędzy nie wyczaruje, ani też nie otrzyma od tak, bo takie problemy mają wszyscy. Wygląda zatem na to, że kierowcy mogą mocno na tym ucierpieć, jeżeli chodzi o różnego rodzaju zdarzenia drogowe.

zima silnik samochod
fot. freepik

Warto założyć opony zimowe

W tym roku, jak w żadnym innym wymiana opon na zimowe wydaje się koniecznością. Warunki na drogach mogą okazać się prawdziwym dramatem, jeżeli zima będzie długa i sroga. Oczywiście w tzw. pierwszej fazie zimy nie powinniśmy doświadczać tego typu problemów. Te się zaczną wówczas, gdy złe warunki pogodowe będą trwać dłużej. Zabraknie po prostu środków na realizowanie umów.

Pozytywnych sygnałów można szukać w tym, że ostatnie lata pokazały, że zima w Polsce to temat, który występuje rzadko. Mowa oczywiście o śniegu, a najbardziej wiedzą to rodzice małych dzieci. Wyprawa na sanki to taka rzadkość, że można by przez ostatnie lata policzyć wszystkie wyjścia na dwór palcach dwóch dłoni.

samochód zimą na zewnątrz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News