PILNE: Tankujesz diesel lub benzynę? Będziesz zaskoczony tym, co cię czeka

PILNE: Tankujesz diesel lub benzynę? Będziesz zaskoczony tym, co cię czeka

tankowanie diesel paliwo

Podaj dalej

Kierowcy tankujący diesel lub benzynę będą bardzo zadowoleni z tego, co na nich czeka. I to tak naprawdę już niebawem, gdyż coraz wyraźniej widać zmianę która nadchodzi. Ten tydzień to jak na razie kolejny spadek ceny ropy na giełdzie i nic nie wskazuje na to, że sytuacja szybko się odwróci. Pozostaje zatem tylko czekać na efekty tego w trakcie tankowania.

Diesel i benzyna tańsze w lutym

diesel benzyna paliwo ceny paliw

Wszyscy kierowcy żyją obecnie zbliżającymi się obniżkami cen paliw. Wyraźne obniżki jakie nas czekają nie będą jednak wyłącznie zasługą rządu. Duży wpływ na to, że mniej zapłacimy za diesel i benzynę będzie miała cena za baryłkę ropy. Ta już od dłuższego czasu balansuje na poziomie około 75 dolarów, ale od początku tego tygodnia notuje spadek.

W dostawach na luty przyszłego roku ropa jest wyceniana po 72,77 dolarów za baryłkę, czyli poszła w dół o 1,23 proc. Giełda pozostaje wciąż otwarta, ale wiele wskazuje na to, że kolejny surowiec ten ma tendencję spadkową. Prognozy ekspertów w tej kwestii także są dość optymistyczne. Ich zdaniem na początku przyszłego roku czeka nas nadwyżka produktu, a więc… znów niższe ceny!

Jeżeli chodzi o dostępność ropy w przyszłym roku, prognozy wskazują, że będzie jej aż za dużo. Ciągle rosnąca produkcja, do tego uwalnianie zasobów przez m.in. Stany Zjednoczone, a do tego planowana większa produkcja w USA, Kanadzie i Brazylii. To musi przełożyć się na ceny paliw na całym świecie. Diesel i benzyna będą zatem tanieć.

diesel dodatki paliwo

Scenariusz 5 złotych na drugą połowę roku?

Jeżeli prognozy będą wciąż tak optymistyczne, to kto wie czy w drugiej połowie roku zobaczymy ceny paliw bliskie 5 złotych. Obecna sytuacja na rynku jest tak chwiejna, a przy tym dynamiczna, że dziś można spodziewać się wszystkiego. Tak jak kiedyś wydawało się, że diesel i benzyna nie przekroczą 6 złotych, tak teraz nie należy powątpiewać w kwotę około 5 złotych.

Jeżeli tak się stanie odżyje nie tylko polska gospodarka, ale i światowa. W każdym kraju ceny będą niższe i życie zacznie pomału wracać do normalności. Trzeba pamiętać, że paliwa mają kluczowe znacznie w kontekście inflacji. Choć oczywiście nie najważniejsze, ale niezwykle istotne. Tańsze paliwo oznacza mniejszy problem dla krajów, które zmagają się z kłopotami takimi jak Polska.

diesel paliwo tankowanie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News