PILNE: Tankujesz diesel czy benzynę za taką sumę pieniędzy? Szybko możesz wpaść w tarapaty na drodze

PILNE: Tankujesz diesel czy benzynę za taką sumę pieniędzy? Szybko możesz wpaść w tarapaty na drodze

diesel tankowanie samochod

Podaj dalej

Coraz częściej zauważa się na stacjach paliw kierowców, którzy w bardzo nieodpowiedzialny sposób tankują diesel oraz benzynę. Wysokie ceny paliwa sprawiają, że kierowcy szukają ”oszczędności” wlewając do baku mniej paliwa niż powinni. To niestety nie jest najlepsze rozwiązanie, gdyż prowadzi do potencjalnych awarii i uszkodzeń różnych elementów.

Tani diesel i benzyna? Tak to nie działa

Od zawsze tankowanie paliwa za niskie kwoty oceniane jest za jedną z najgorszych rzeczy. Diesel i benzyna powinna być tankowana w możliwie największej ilości. Tak samo już, gdy zbliża się rezerw powinno się udać na stację paliw. Nie należy czekać do momentu, aż na wyświetlaczu pojawi się niewielka ilość kilometrów do przejechania. Nie wspominając już o zerze.

Problemów z tego tytułu jest wiele i to na każdej płaszczyźnie. Wystarczy wyobrazić sobie, że natrafimy na korek w mróz i może okazać się, że przy włączonym ogrzewaniu po prostu zabranie nam paliwa na drodze. W dodatku niektóre samochody mogą wprowadzić nas w błąd, źle wyświetlając możliwą ilość przejechanych kilometrów. Wszystko przez małą zawartość paliwa w baku.

Największym koszmarem są jednak zanieczyszczenia i woda w baku. Jeżeli diesel i benzyna jest w niewielkiej ilości na dnie, a dalej jeździmy, wtedy oba te elementy mogą zostać zassane przez pompę. A wbrew pozorom bardzo łatwo ją uszkodzić. Najgorzej jednak, gdy jakiś paproch przedostanie się do wtryskiwaczy. A te jak wiadomo są bardzo czułe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Ale także i na słabą jakość paliwa, która może zmieszać się z zebraną wodą.

W drugą stronę także nie jest dobrze

Jeżeli diesel i benzynę wlejemy w małej ilości to źle, ale działa to także w drugą stronę. Jeżeli wlejemy paliwa za dużo, to także możemy z tego tytułu mieć problemy. Kierowcy muszą pamiętać, że tankując pełen bak nie można wlewać więcej paliwa, niż do momentu aż pistolet przy dystrybutorze ”wystrzeli” i przestanie lać. Lanie więcej może doprowadzić do sporych kłopotów.

Zasada jest zatem prosta – nie tankujemy za grosze, ani też za miliony. Najważniejsze, aby odwiedzać stację paliw w odpowiednich momentach. Zwłaszcza zimą, bo gdy przyjdą mrozy, wówczas paliwo może sporo stracić na jakości przy nieskiej zawartości. Jeżeli jest go mało może również znacznie szybciej zamarznąć. A to doprowadza do problemów z odpaleniem samochodu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News