PILNE: Tankujcie diesel i benzynę czym prędzej. Ropa kosztuje już 130 dolarów za baryłkę!

PILNE: Tankujcie diesel i benzynę czym prędzej. Ropa kosztuje już 130 dolarów za baryłkę!

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Poniedziałek rozpoczął się najgorzej jak mógł dla kierowców tankujących diesel i benzynę. Giełda rozpoczęła się od wzrostu ceny za baryłkę ropy do kwoty przeszło 130 dolarów! To więcej o ponad 10 dolarów, niż giełda zamykała się przed weekendem. Efekt tego każdy zna i pozna na własnej skórze – ceny paliw znów pójdą mocno w górę.

Diesel i benzyna wyraźnie podrożeją

diesel paliwo ceny
fot. freeipik

Przy tak wysokiej cenie za baryłkę ropy i przy kursie euro na poziomie obecnym 4,93 złote, koszta paliwa w hurcie znów pójdzie znacząco w górę. A to oznacza, że kierowcy będą musieli płacić lada moment około 7,50 zł za diesel czy benzynę, a może i więcej. Od momentu rozpoczęcia wojny ceny paliw wręcz oszalały i ciężko nad nimi zapanować.

24 lutego baryłka ropy była na poziomie 95 dolarów, ale od tego czasu jak widać wyraźnie drożeje. Dziś nawet najlepsi analitycy nie są w stanie przewidzieć do jakiego poziomu urośnie. Zwłaszcza, że przesłanek do jej wyższych cen nie brakuje. Nikogo nie może zdziwić to, jak w marcu osiągnie poziom nawet 150 dolarów.

Warto jednak nadmienić, że sama cena ropy nie zawsze przekładała się aż tak na ceny na stacjach paliw. Były momenty, że ropa kosztowała 120 dolarów, a na stacjach paliw płaciliśmy około 5 złotych – i to przy wyższym VAT oraz akcyzie. Tyle tylko, że wtedy m.in. euro nie miało też tak wysokiej ceny. A to jeden z głównych czynników wpływający na to ile kosztuje diesel czy benzyna.

diesel benzyna stacja
fot. freepik

Mocne przełożenie na ceny paliw

Stacje paliw bardzo szybko reagują na to, co dzieje się na giełdzie i jak dynamicznie zmienia się sytuacja z paliwami. Z dna na dzień widzimy, jak szybko drożeje diesel oraz benzyna, względem tego co było wczoraj, czy kilka dni temu. Poniedziałek praktycznie przywitał kierowców z cenami 7 złotych za litr.

Wolniej idzie podwyżka LPG, która pomału dobija do 3 złote za lit, bądź zaczyna już przekraczać na niektórych stacjach. Lada moment może okazać się tak, że autogaz będzie tańszy nawet o 5 złotych od pozostałych dwóch paliw. Kto dokonał montażu instalacji gazowej wcześniej, dziś sporo oszczędza.

diesel tankowanie paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News