PILNE: Tablica rejestracyjna będzie droższa! Opłata za jej wydanie kolejnym ciosem dla polskich kierowców

PILNE: Tablica rejestracyjna będzie droższa! Opłata za jej wydanie kolejnym ciosem dla polskich kierowców

tablcia samochod rejestracja

Podaj dalej

Jeżeli kierowcy myśleli, iż mają mało wydatków dochodzi kolejny – tablica rejestracyjna. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych oraz ich wtórników. Pomysł jest w dużej mierze jeden – ma być drożej.

Tablica rejestracyjna więcej warta

tablica rejestracja samochodu
fot. freepik

Przepisy przygotowywanego rozporządzenia mają określać wysokość opłaty za procedurę rejestracji pojazdu. Tutaj jednak zmiana ma tyczyć się wyłącznie wysokości opłaty za tablicę zabytkową, bo w przypadku bieżącej zmian ma nie być. Dlaczego nie zdecydowano się na to, aby w przypadku tradycyjnych tablic zmienić stawkę?

Chodzi m.in. o naklejkę na szybę, która niebawem nie będzie obowiązkowa. Skoro czegoś nie ma powinno być taniej, ale skoro przewidywane są podwyżki, to z racji braku naklejek ich nie będzie. To taki pokrótce tok rozumowania, który doprowadził do tego, że tablica rejestracyjna tradycyjna droższa nie będzie. Sama nalepka jest obecnie w cenie 18,50 złotych.

Jeżeli chodzi o ceny – opłata za tablicę rejestracyjną zabytkową motorowerową ma kosztować 40 zł. Jest ona wyższa od opłaty za zwykłą tablicę rejestracyjną motorowerową o 10 złotych. Nieco wyższa kwota jest spowodowana tym, iż wzięto pod uwagę, że przy ich produkcji konieczne jest zastosowanie folii odblaskowej w kolorze żółtym.

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

ZPP chce wyższych cen

Związek Powiatów Polskich uważa, że całkowita cena za rejestrację samochodu powinna zostać podniesiona o 45 procent. Obowiązujące stawki mając być zbyt niskie i obowiązują od 12 lat. Wówczas wartość 180,50 zł była znacznie wyższa niż jest obecnie. ZPP zauważa, że może to doprowadzić do tego, że zabraknie środków na obsadzenie odpowiedniej liczby etatów w wydziałach komunikacji.

Bez uwzględnienia kosztów działania administracji publicznej, może dojść do załamania finansowego. Ministerstwo Infrastruktury ma zatem trudny orzech do zgryzienia, bo jeżeli podniesie ceny, będzie to kolejny cios dla obywateli. A już problemów dla kierowców w kraju nie brakuje od dłuższego czasu. Dorzucanie im kolejnych może być kłopotliwe nie tylko dla nich, ale dla wizerunku rządzących.

samochod uzywany sprzedaz
fot freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News