PILNE: Szalony spadek ceny LPG nadchodzi. Tak tanio nie płaciliśmy od ponad pół roku!

PILNE: Szalony spadek ceny LPG nadchodzi. Tak tanio nie płaciliśmy od ponad pół roku!

lpg diesel paliwo

Podaj dalej

Dużo straszono kilka miesięcy temu, jeżeli chodzi o cenę LPG zimą. Zbliżając się pomału do środka tego okresu wcale nie jest tak strasznie jak zapowiadano. Wydawać by się mogło nawet, że kierowcy posiadający auta z instalacją gazową nawet przepłacają – i to dość sporo. Stacje paliw wysoko utrzymują swoje marże.

LPG staje się coraz tańszy

Jak tankować LPG

Obecnie cena hurtowa LPG w Polsce jest na poziomie 2,28 zł/l. W tej cenie znajduje się akcyza, opłata paliwowa, opłata zapasowa, a nie ma jedynie podatku VAT. Mimo to średnia cena tego paliwa w Polsce jest na poziomie 3,11 zł/l jak donosi e-petrol.pl. Oznacza to, że jest wciąż wiele stacji paliw na których trzeba płacić powyżej tej kwoty.

To tylko pokazuje jedno – wciąż są bardzo wysokie marże na paliwo! Nawet pomimo tego, że przecież od 20 grudnia 2021 roku LPG i tak jest (choć można odnieść wrażenie, że powinno być) tańsze o około 15 groszy. Nie widać tego niestety na stacjach paliw i kierowcy wciąż muszą płacić wciąż najczęściej z trójką z przodu.

Spójrzmy na historię cen hurtowych autogazu. Taka cena średnia cena w hurcie jaka jest obecnie, była w drugiej połowie października ubiegłego roku. Wtedy za LPG płaciliśmy na poziomie 2,70 zł/l, a więc o 40 groszy taniej! A wtedy przypomnijmy, że nie obowiązywala nawet żadna tarcza antyinflacyjna. A cena przy dystrybutorach jest przecież pochodzą cen hurtowych.

LPG

Nieustanny spadek ceny w hurcie

Już od dłuższego czasu obserwujemy wyłącznie spadek ceny LPG w cenach hurtowych. Niewątpliwie ceny przy dystrybutorach powinny spadać znacznie szybciej, ale spadać na pewno będą. Już dziś widać to po średnich cenach paliw, ale również po tym co widzimy jeżdżąc po mieście i tankując.

Mimo wszystko czuć duży niesmak, że wciąż ceny na stacjach ”jakby były zawyżone o 40 groszy”. Zwłaszcza z mocą tarczy antyinflacyjnej. Bo przecież skoro przy takich samych cenach mogliśmy płacić znacznie mniej pół roku, to dlaczego nie dzisiaj?

Instalacja LPG samochod

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News