PILNE: Strefa Schengen straciła sens. Wracają kontrole na granicach i można spodziewać się długich korków

PILNE: Strefa Schengen straciła sens. Wracają kontrole na granicach i można spodziewać się długich korków

Strefa Schengen granica

Podaj dalej

Coraz więcej kontroli na przejściach granicznych doświadczają obywatele Unii Europejskiej, choć od lat funkcjonuje Strefa Schengen. Jej sens jednak z roku na rok jakby tracił sens, bowiem choć przepisy mówią jedno, kraje decydują się mimo wszystko na prowadzenie kontroli. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa, które jak wiadomo w dzisiejszych czasach są niezbędne.

Strefa Schengen, czyli otwarta Europa. Piękna idea, którą ciężko zrealizować

freepik

Rząd Czech zdecydował, że od 29 września będzie prowadził kontrolę na granicy ze Słowacją. Na razie tylko przez 10 dni, a na dniach zostanie podjęta decyzja, czy termin ten zostanie wydłużony. Nasi południowi sąsiedzi nie są jednak wyjątkiem, bowiem takie kraje jak np.  Francja, Austria czy Niemcy, także starają się kontrolować swoje granice.

Unia Europejska daje jednak dokładne wytyczne pod tym kątem. Chce, żeby Europa była otwarta, a jeżeli już muszą być prowadzone kontrole to nie dłużej niż pół roku i mające uzasadnienie. W tej kwestii zostało wydane nawet orzeczenie TSUE, ale niektóre kraje niewiele sobie z niego robią i wolą dbać o swoją suwerenność.

Austria tak naprawdę nieustannie kontroluje granice z Węgrami i Słowenią, tłumacząc to próbami przemytu i potencjalnymi atakami terrorystycznymi. Teraz powołano się na nielegalne imigracje. Podobnie robi i tłumaczy to Dania i Norwegowie. Niemcy kontrolują przejścia na granicy z Austrią w obawie na politykę migracyjną. Z kolei Francja prowadzi działania na wszystkich granicach, w obawie przed atakiem terrorystycznym.

kierowca samochod podatek
fot. freepik

Coraz więcej granic pod kontrolą

Wszystko zmierza w tym kierunku, że każdy kraj chciałby, aby Strefa Schengen po prostu zniknęła. Wydaje się, że z czasem może to zostać nawet poddane pod debatę Unii Europejskiej i niewykluczone, że powołując się na ”współczesne czasy”, zostanie to przegłosowane. Na razie jednak coraz więcej krajów mimo przepisów i tak robi swoje, tłumacząc to ogólnie przyjętymi regułkami.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News