PILNE: Skąd polscy kierowcy tankują paliwo? Wlewając do baku diesel i benzynę nie mamy tego świadomości

PILNE: Skąd polscy kierowcy tankują paliwo? Wlewając do baku diesel i benzynę nie mamy tego świadomości

stacja paliw benzyna paliwo diesel

Podaj dalej

Polscy kierowcy, wlewając do baku benzynę czy diesel nigdy nie zastanawiali się, skąd dokładnie pochodzi paliwo. Kwestia ta jednak zaczęła pełnić istotną rolę w kontekście ostatnich wydarzeń. Złość na Rosję spowodowana jest tym, że teraz kierowcy w Polsce nie chcieliby, aby w ich baku znajdowało się paliwo z tego kraju. Jak na razie jednak musi.

Diesel i benzyna rosyjską ropą stoi

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

Patrząc niemal 10 lat wstecz wszyscy polscy kierowcy jeździli na rosyjskim paliwie. Stanowiło ono 98 procent dostarczanego surowca do naszego kraju. Dziś proporcje rozkładają się zupełnie inaczej. Diesel i benzyna produkowane są z baryłek ropy z Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych czy Afryki Zachodniej. Są też takie kraje jak Wielka Brytania, Norwegia, Angola, Litwa czy Kazachstan.

Sami także wydobywamy ropę, ale starcza ona jedynie 4 procent z całości potrzeb. Mimo wszystko współcześnie Polska jest w stanie odciąć się od Rosji i uniezależnić się od dostaw. Taki cel obiera sobie także premier Mateusz Morawiecki, która zamierza zwiększyć dostawy z innych krajów. Będzie prowadził m.in. rozmowy na Bliskich Wschodzie.

Wiadomo, że nie da się tego zrobić od razu, ale kierunek jakim będziemy podążać jest jasny. Za kilka lat Rosja będzie już symbolicznie prowadzić do nas dostawy albo całkowicie nie będziemy już korzystać z jej dostaw. Również inne kraje zapowiedziały, że będą zmierzać podobnym kierunkiem, aby Rosja nie czuła się już tak pewnie na rynku.

paliwo dystrybutor tankowanie
fot. freepik.pl

Paliwo z tego powodu będzie droższe?

Teraz dla wszystkich najważniejsze jest to, aby na świecie unormowała się sytuacja z ropą. Chodzi głównie o kwestie wydobycia i odpowiednich gwarancji dostaw. Wszystko po to, aby paliwa wystarczyło dla wszystkich. To przyczyni się do tego, że ustabilizują się ceny za diesel i benzynę. Wówczas prowadzenie negocjacji także będzie łatwiejsze z innymi krajami.

Niezależność pod tym względem jest niezwykle istotna w obecnej sytuacji na świecie. Duże uzależnienie się od Rosji może sprawić, że przy potencjalnym odcięciu kurka, dojdzie do dużego kryzysu gospodarczego. A jak wiadomo pomimo kontraktów i negocjacji, może to być kaprys Władimira Putina. Do tego będzie potrafił zrzucić winę jeszcze na nasz kraj.

kierowcy tankowanie paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News