PILNE: Samochody z LPG otrzymały nowe uprawnienia. To koniec wielkich problemów

PILNE: Samochody z LPG otrzymały nowe uprawnienia. To koniec wielkich problemów

LPG gaz tankowanie

Podaj dalej

Nastał czas zmian dla kierowców jeżdżących na LPG. I to zmiany niewątpliwie na plus, bowiem pokazujących, iż autogaz wcale nie jest taki zły jak wielu chciałoby, aby za taki był oceniany. Taka informacja jest również znakiem dla innych, że auta z instalacją gazową trzeba traktować zupełnie inaczej, niż te napędzane na co dzień przez diesel czy benzynę.

LPG zyskuje w oczach

W stolicy Grecji obowiązują dość specyficzne zasady, jeżeli chodzi o ograniczenia wjazdu do centrum miasta. Mianowicie mieszkańcy dość dobrze muszą znać dzień miesiąca, a także tablicę rejestracyjną swojego samochodu. O co dokładnie chodzi? Samochody których numery rejestracyjne kończą się cyfrą nieparzystą mogą wjeżdżać do centrum miasta w nieparzyste dni miesiąca.

Działa to również w drugą stronę, gdyż auta z numerami rejestracyjnymi, które kończą się cyfrą parzystą mogą wjeżdżać do w parzyste dni miesiąca. Brzmi dość abstrakcyjnie, ale Ateny zdecydowały się na taki krok ze względu na duże natężenie ruchu. Taka decyzja ma na celu sprawić, że nie będzie żadnych korków, a kierowcy będą mogli jechać z odpowiednią prędkością.

Ta dość dziwna zasada nie będzie obowiązywała już kierowców z instalacją LPG. Samochody tankujące autogaz zostały uznane za niskoemisyjne i mogą wjeżdżać każdego dnia, bez patrzenia na tablicę rejestracyjną. Taka sama regulacja obowiązuje dla samochodów elektrycznych, zasilanych gazem ziemnym i hybryd. Silnik diesla także może wjeżdżać bez patrzenia na daty, o ile nie przekracza 120 g dwutlenku węgla na kilometr.

Autogaz w Polsce na równi z silnikiem typu diesel i benzynowym

U nas w kwestii LPG powstawała duża dyskusja, która koniec końców zakończyła się źle dla LPG. Auta z instalacją gazową miały nie wjeżdżać do stref czystego transportu w dużych miastach w Polsce. Zdecydowano się na taki krok dopiero pod koniec pisania projektu. Jak wiadomo jednak w końcu roczne prace trafiły do kosza.

Co jednak, gdy temat powróci? O tym czy LPG będzie mogło wjeżdżać do zielonych stref czy nie zadecydują włodarze miast. Miejmy nadzieję, że równie przychylnie spojrzą na liczną grupę kierowców. W końcu badania pokazują jasno, że autogaz sam w sobie nie szkodzi tak jak benzyna czy diesel i spełnia odpowiednie normy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News