PILNE: Rząd zmienia prawo. Zapomnisz zapłacić za paliwo? Oto co będzie grozić teraz za to kierowcom

PILNE: Rząd zmienia prawo. Zapomnisz zapłacić za paliwo? Oto co będzie grozić teraz za to kierowcom

premier rzad paliwo

Podaj dalej

Ministerstwo Sprawiedliwości poparło zmiany w prawie, które przewidują m.in. konsekwencje dla tankujących paliwo. Zmiana jest kluczowa, bowiem zależą od niej konsekwencje prawne dla kierowców, ale i innych obywateli na wielu obszarach. Chodzi o tzw. próg kradzieży, który ma zostać podniesiony. Pytanie, jednak czy to aby na pewno dobry krok?

Paliwo kradzione bez konsekwencji?

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości wystąpił z wnioskiem o to, aby granica wartości skradzionego mienia została podniesiona. Byłaby to kwota zwiększona z 500 złotych do 800 złotych. Zmiana jest bardzo znacząca z bardzo wielu punktów widzenia, chociażby z branży paliwowej. Będzie można bowiem ukraść paliwo w większej ilości za mniejsze konsekwencje.

Za kradzież o wartości do 500 złotych maksymalna kara wynosi 30 dni aresztu. Natomiast w przypadku przekroczenia tej kwoty trzeba liczyć się z tym, że odsiadka może wynieść nawet 5 lat. Zmiana ma być podyktowana tym, czym w ostatnim czasie dyktowane są wzrosty wszystkiego – inflacją. Tutaj jednak pomysł jaki poparło już Ministerstwo Sprawiedliwości spotyka się ze sporą krytyką.

W dobie wysokich cen trzeba liczyć się z tym, że kradzieży czy to na stacjach paliw, czy to w innych miejscach będzie więcej. Tak się dzieje zawsze, gdy wszystko jest drogie, a społeczeństwo szuka sposobu przeżycia czy dodatkowego zarobku. Dlatego też słychać głosy, że to nie najlepszy moment na to, aby ingerować w ten próg.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Państwo patrzy na to inaczej

Rosnące ceny już teraz doprowadzą do tego, że już teraz jest coraz więcej niezgodnych z prawem czynów rozpatrywanych jest w kategorii przestępstw. Zmiana ma odnosić się niejako do najniższej krajowej, która nieustannie z roku na rok wzrasta. Tak naprawdę jest jednak tego drugie dno. Wymiar sprawiedliwości miałby po prostu mniej pracy w prowadzenie kosztownych postępowań.

Przy mniejszej wartości pieniądze z jednej sytuacji wydaje się być zrozumiała. Z drugiej strony to po prostu woda na młyn zachęcająca do kradzieży o większej wartości. Tym samym kto nie zapłaci za paliwo i ucieknie ze stacji, będzie mógł się liczyć z mniejszymi konsekwencjami, niż by mógł. Podobnie w wielu innych przypadkach. W tego typu zmianach zawsze będzie sporo przeciwników i zwolenników zmiany, bowiem plusów i minusów jest sporo.

stacja-benzynowa-paliwo
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News