PILNE: Rząd zapowiedział zmiany w użytkowaniu samochodów. Tym razem jednak wszyscy kierowcy będą zadowoleni

PILNE: Rząd zapowiedział zmiany w użytkowaniu samochodów. Tym razem jednak wszyscy kierowcy będą zadowoleni

premier rzad paliwo

Podaj dalej

W ostatnim czasie polski rząd musi dość często interweniować, jeżeli chodzi o polskich kierowców. Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju zmiany, jakie są dla wprowadzane – od tych mniejszych do większych, po mniej do bardziej istotnych. Teraz wiadomo już, że niebawem światło dzienne ujrzą kolejne przepisy. Te jednak nie sprawią, że na tym stracimy finansowo.

Rząd potwierdza zmiany w tzw. kilometrówkach

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Do Mateusza Morawieckiego napływa coraz więcej apelów o to, aby zmienić stawki kilometrówek. Te obowiązują już od 15 lat i w zasadzie nie mają nic wspólnego z obecną rzeczywistością. To z tego powodu masowo rozwiązywane sa umowy na korzystanie z samochodów prywatnych do celów służbowych. Stało się to po prostu kompletnie nieopłacalne.

Związek Gmin Wiejskich RP, który zainterweniował ostatnio w tej sprawie, przypomina kluczową rzecz. w 2007 roku cena litra benzyny 95 wynosiła 4,75 zł, a diesla 4,16 zł. Dziś ceny obu paliw zbliżają się wielkimi krokami do 8 złotych, a niebawem będą kosztowały jeszcze więcej. Dlatego też jest duża potrzeba, aby rząd podjął szybką interwencję w tej kwestii.

Temat kilometrówki został już podniesiony na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To właśnie podczas jego trwania Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, zapowiedział, że jego resort przygotowuje zmiany ustawowe, aby jak najszybciej wprowadzić tutaj niezbędne zmiany.

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Użytkowanie samochodu kompletnie nieopłacalne

W bardzo wielu pracach samochód prywatny wykorzystywany jest do celów służbowych. Ostatnie miesiące jednak sprawiły, że takie użytkowanie pojazdu stało się całkowicie nieopłacalne. Zwłaszcza pod kątem rzeczywistego rozliczenia tego, tak jak powinno to być zgodnie z prawem. Wysokie ceny paliw, napraw i użytkowania pojazdu doprowadziły do tego, że 15-letnie przepisy po prostu wygasły.

Teraz wszyscy z ciekawością będą czekać na to, co przygotuje rząd. Bo wprowadzenie zmian przy takiej rotacji ceny paliw i szeroko rozumianych usług, będzie niezwykle ciężkie. Dlatego też już teraz przewiduje się, że zmiany muszą być bardzo elastyczne pod względem tego, jak mogą nimi operować przedsiębiorcy.

kierowca samochod podatek
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News