PILNE: Rząd zapowiedział wyższy podatek na paliwo! Oficjalnie diesel i benzyna znacząco podrożeją

PILNE: Rząd zapowiedział wyższy podatek na paliwo! Oficjalnie diesel i benzyna znacząco podrożeją

podatek sejm paliwo

Podaj dalej

Koniec nadziei na to, że od nowego roku pozostanie niższy podatek na paliwo. Wiadomo już, że od nowego roku zostaną przywrócone wyższe stawki na diesel, benzynę i LPG. Kierowcy muszą zatem przygotować się na znaczący wzrost cen na stacjach. Olej napędowy i 95-tka zdrożeją nawet o ponad złotówkę z dnia na dzień!

Wraca stary podatek. Ceny paliw w górę

podatek ceny paliwa stacja paliw
fot. freepik

Cieszmy się chwilą, jaka obecnie trwa, bowiem takich cen paliw długo nie zobaczymy. Jacek Sasin zapowiedział, że od nowego roku wraca stary podatek na paliwo. Kierowców czekają zatem wyraźne wzrosty cen paliw na stacjach. Diesel będzie kosztował wyraźnie ponad 8 złotych, a benzyna ponad 7 złotych.

– Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność – powiedział  Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem. – Polski rząd otrzymał informację od Komisji, że obniżenie stawek VAT jest niezgodne z prawem europejskim i musimy VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje – dodał.

Obniżony podatek VAT funkcjonuje w Polsce od lutego roku. Dzięki niemu kierowcy na stacjach paliw płacili nie 23 procent, a 8 procent VAT. Obecna tarcza antyinflacyjna funkcjonuje do końca tego roku, a więc już 1 stycznia 2023 roku za paliwa zapłacimy ”po staremu”. Oznacza to, że trzeba będzie dopłacić praktycznie złotówkę do każdego litra diesla i benzyny.

podatek sejm samochod
fot. sejm. gov

Drogo w sklepach? Będzie jeszcze drożej!

Kto ma czujniejsze oko widzi nie tylko, że wszystko wokół drożeje. Widzi również, jak zmieniają się ceny niektórych produktów praktycznie z tygodnia na tydzień. W jednym miejscu o 5 groszy, w innym o 10 groszy, a w jeszcze innym o 15 groszy i więcej. Ogólny rachunek przy kasie wychodzi coraz bardziej pokaźny.

Trzeba przygotować się na to, że od nowego roku będzie jeszcze drożej, a tempo wzrostów cen będzie jeszcze wyraźniejsze. W związku z tym, że wraca podatek na paliwo, wzrosną koszty działalności, produkcji, etc. Ostatecznie to my wszyscy zapłacimy za to, że mamy dostęp do wszystkich dóbr jakie nas otaczają.

wszystkie paliwa będą droższe
fot. freepik

Ile będzie kosztował diesel, benzyna i LPG?

Jeżeli ktoś się zastanawia w jakich cenach zatankujemy na początku roku, wystarczy do tych dzisiejszych dodać złotkę. W przypadku LPG będzie to około 60 groszy. Warto jednak pamiętać, że dziś mamy do czynienia z bardzo niskimi cenami, zatem za miesiąc to może być kwota nawet ponad 1,50 zł względem tego co mamy teraz!

Biorąc pod uwagę embargo na rosyjską ropę, nikogo nie powinno zdziwić to, jak w lutym diesel będzie kosztował około 10 złotych, a benzyna ponad 8 złotych. To pociągnie za sobą kolejne wzrosty cen wszystkiego co otacza nas na co dzień. Kto jeszcze nie pomyślał o oszczędzaniu, lepiej niech szybko zacznie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News