PILNE: Rząd wprowadza reformę badań technicznych! Jak będzie wyglądał teraz przegląd samochodu?

PILNE: Rząd wprowadza reformę badań technicznych! Jak będzie wyglądał teraz przegląd samochodu?

przeglad samochodu stacja

Podaj dalej

Przegląd samochodu pełny zmian, a Sejm właśnie rozpoczyna nad tym kluczowe prace. Projekt został skierowany już do pierwszego czytania i wiele od niego zależy, jak w niedalekiej przyszłości będą wyglądać badania techniczne pojazdów. Zamysł jest jeden – pożegnamy się ze staramy autami z polskich dróg. Jeżdżącym złomem będą musieli pożegnać się ze swoimi pojazdami.

Jak będzie wyglądał nowy przegląd samochodu?

Tymi tanimi samochodami można legalnie jeździć bez przeglądu
fot. freepik.com – roman_babakin

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że rząd chce stworzyć spójny system nadzoru nad badaniami technicznymi pojazdów oraz działalnością Stacji Kontroli Pojazdów. Efekt tego ma być docelowo taki, że pozwoli to zapewnić wysoki poziom kontroli na stacjach i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Już nie będzie możliwości otrzymania badania na ”piękne oczy”.

Założenie jest takie, że ma powstać organ, który będzie nadzorował prawidłowość przeprowadzania badań samochodów. Jakość przeglądów samochodu ma się znacząco podnieść, a to przełoży się na wyeliminowanie z ruchu pojazdów w złym stanie technicznym. Tych niestety w Polsce nie brakuje, o czym świadczy średni wiek sprowadzanych pojazdów do naszego kraju.

Przełoży się to niewątpliwie na to, że w kraju będzie mniej pojazdów na drogach. Nad wszystkim będzie czuwał Transportowy Dozór Techniczny w przypadku osób fizycznych. Sami diagności także przejdą szeregu szkoleń i egzaminów, które dopuszczą ich do pracy. Wszystko po to, aby ich oko było bardziej czujne, a wiedza szeroka. Ministerstwo mówi jednym głosem – w Polsce jest zbyt wiele starych pojazdów, które nie powinny jeździć.

przeglad samochodu pieniadze
fot. freepik

Diagności także chcą zmian

Prowadzący przegląd samochodu diagności, także chcą zmian. Ci w dużej mierze opowiadają się za wprowadzeniem europejskich standardów w systemie badań technicznych. Oczekują również zmian, jeżeli chodzi o płatności, o co walka już trwa od wielu miesięcy. Zmiany mogą zaognić ten konflikt, który wygląda na to, że nie ma końca.

– Doskonale wiemy, jak ważną rolę odgrywa on w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego i zapewniam, że stacje kontroli pojazdów chcą swoje obowiązki wykonywać rzetelnie. Oczekujemy, że w ślad za zmianami przewidzianymi w projekcie ustawy pójdą następne i wreszcie zwaloryzowane zostaną opłaty za badania, których cena nie zmieniła się prawie od dwóch dekad. Jeśli system badań technicznych ma być sprawny i wydolny, prowadzenie stacji kontroli pojazdów musi być rentowne, co w obecnych warunkach jest trudne do osiągnięcia – powiedział Marcin Barankiewicz, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

przegląd badanie pieczątka diagnosta policja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News