PILNE: Rząd uderza mocno w LPG nową ustawą! Jak finansowo odczują to kierowcy?

PILNE: Rząd uderza mocno w LPG nową ustawą! Jak finansowo odczują to kierowcy?

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

Bardzo ważną poprawkę do ustawy wprowadził Senat, jeżeli chodzi o LPG w Polsce. Z jednej strony można powiedzieć, że jest ona zupełnie niespodziewana. Z drugiej jednak o tego typu zmianie tak naprawdę mówiło się od dłuższego czasu. Trudno sobie wyobrazić, aby teraz Sejm odrzucił zmiany, bo tak naprawdę oczekują jej wszyscy.

LPG ze znaczącym zakazem

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Senat ostatecznie przyjął ustawę sankcyjną, która mówi między innymi o embargo na import węgla z Rosji oraz Białorusi. Ale wprowadził też jedną bardzo znaczącą poprawkę. Ta mówi również o embargu na LPG! Oznacza to, że do Polski nie będzie można sprowadzać auto gazu z tych dwóch rajów. A warto zwrócić uwagę na to, że swego czasu były to dwa główne źródła.

Tego typu zakaz wydaje się jednak czystą formalnością prawną. Już wcześniej przedsiębiorstwa informowały o tym, że rezygnują z tych kierunków, bo mają alternatywy. A te alternatywy nie oznaczają tego, że kierowcom przyjdzie płacić znacznie więcej za LPG. Tym bardziej że produktu na rynku jest dużo, więc podać będzie odpowiadała popytowi.

Zmiana ma bardziej znaczenie kluczowe w kwestii embargo i przyszłości. Gdyby ktoś kiedyś chciał powrócić do pomysłu sprowadzania jeszcze taniej LPG, nie będzie miał takich możliwości. To bardzo istotna zmiana, jeżeli chodzi o odcięcie się od Rosji względem dostarczanej energii do naszego kraju. Niebawem powinniśmy się stać kompletnie niezależni od tego kraju, co ma wyłącznie same plusy.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Jakie ceny autogazu

Tego typu zmiana może doprowadzić do jednej rzeczy – nigdy nie zobaczymy już ceny za LPG np. 2,20 zł/l. Najniższa jaka może być w Polsce, może osadzić się na kwocie np. 2,50 zł/l. Oczywiście to i tak będzie tanio, zwłaszcza względem innych paliw. Trzeba pamiętać także o jednej rzeczy – raz, że jest wysoka inflacja. I dwa – wartość pieniądze jest zupełnie na innym poziomie niż rok temu, dwa, a zwłaszcza trzy lata temu.

Autogaz będzie jednak tanie i z tym nie ma żadnych wątpliwości. Tak samo pewne jest to, że w najbliższym czasie paliwo to będzie po prostu tanieć i niebawem wszędzie powinniśmy tankować za kwotę poniżej 3 złote. A to już na pewno dobra informacja dla tych, którzy zainwestować w instalację gazową w swoim samochodzie.

LPG autogaz
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News